Янгын куркынычсызлыгы буенча укучылар белән профилактик әңгәмә/ Профилактическая беседа с учащимися по пожарной безопасности

Опубликовано: 08.09.2023

Ут белән саксыз эш итү һәм куркынычсызлык кагыйдәләрен бозу янгын барлыкка килүгә китерә. Балаларның ут белән шаяруы янгыннарга гына түгел, ә еш кына фаҗигале нәтиҗәләргә дә китерә. Шуңа күрә укучылар белән янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре турында даими рәвештә профилактик әңгәмәләр алып барырга, аларга янгынның куркынычлыгын аңлатырга кирәк. 2023 елның 08 сентябрендә, куркынычсызлык айлыгы кысаларында, Аккүз мәктәбе укучыларының Иске Байсар авылында урнашкан янгын сагы бүлекчәсе хезмәткәре А.А. Галиев белән очрашуы узды. Алмир Айдар улы укучыларга янгын һәм гадәттән тыш хәл килеп чыкмасын өчен нинди куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәргә  кирәклеген сөйләде, үзеңне ничек тоту кагыйдәләрен аңлатты, янгын сүндерү чараларын ничек кулланырга кирәклеген күрсәтте. Ул укучылар белән янгын очрагында мәктәп бинасыннан эвакуацияләү буенча уку дәресе үткәрде.

Неосторожное, неумелое обращение с огнем и огнеопасными предметами– это причины пожаров в результате случайного нарушения правил пожарной безопасности. Шалость детей с огнем приводит не только к пожарам, но и нередко заканчивается трагическими последствиями. Именно поэтому необходимо регулярно проводить профилактические беседы с учениками о правилах пожарной безопасности, объяснять им всю опасность игр с огнем, рассказывать о возможных последствиях пожара. 08 сентября 2023 года, в рамках мероприятий Месячника безопасности, МБОУ «Аккузовская ООШ» прошла встреча учеников сотрудникам ОП Старое Байсарово Набережночелнинского отряда ППС РТ А.А. Галиевым.  Альмир Айдарович рассказал ученикам, какие правила безопасности нужно соблюдать, чтобы предотвратить возникновение пожара и чрезвычайной ситуации, и как следует себя вести в случае пожара и ЧС.  А также продемонстрировал и показал, как пользоваться средствами пожаротушения. Он провел с учениками учебное занятие по эвакуации из здания школы в случае пожара.