“Әкиятләр иленә сәяхәт” / "Путешествие в страну сказок"

Опубликовано: 10.07.2023

В.А.Сухомлинский: "Әкияттә бала гаделлек һәм гаделсезлек турында беренче күзаллаулар ала, дөньяны акыл белән генә түгел,  йөрәк белән дә танып белә" дип язган. Әкият мәктәпкәчә яшьтәге балалар белән эшләүнең төрле өлкәләрендә, шул исәптән баланың фикерләүендә, күзаллауында кулланыла. Халык әкиятләре катлаулы дөнья турында хисләр һәм фикерләр өчен киңлекләр  ача. “Алтынчәч” балалар бакчасына йөрүче балалар әкиятләрне укырга, тыңларга, сөйләргә, әкият каһарманнары булып уйнарга да бик яраталар. Бу юлы алар әкиятнең үзенә сәфәр кылдылар.  Убырлының күптән түгел генә үткән туган көнен котлап "Ак калач" җырын җырладылар, әбинең яраткан биюен  бирделәр, үзебезчә - чын татарча  да биеп күрсәттеләр. Убырлы исә балаларга рәхмәт йөзеннән башка әкиятләргә юлны күрсәткән карта сызып бирде. Балалар карта буйлап сәяхәт иткәндә төрле әкият геройларына  ярдәм иттеләр: ярыштылар, узыштылар, геройлар  белән бергәләп  уйнадылар. "Әкиятләр иленә сәяхәт" исеме астында уздырылган бәйрәмнең йомгаклау өлешендә балалар бергәләп "Дуслык" биюен биеделәр. Шулай булмый мөмкин дә түгел, чөнки “Алтынчәч” балалар бакчасының барлык төркем балаларын берләштергән бәйрәм барышында алар дуслаштылар, ярдәмләштеләр, берләштеләр.…

В. А. Сухомлинский писал:" В сказке ребенок получает первые представления о справедливости, познает мир не только умом, но и сердцем". Сказка используется в различных сферах работы с детьми дошкольного возраста, в том числе и для  развития  мышления, расширения кругозора  ребенка.  Воспитанники  детского сада  "Алтынчэч", очень любят слушать, рассказывать,  инсценировать  сказки, принимая на себя роль того или иного   сказочного героя. На   этот раз они отправились в путешествие к саму сказку. Узнав, что недавно у Убырлы был день рождения, спели  ей песню "Ак Калач", исполняли любимый бабушкин танец. В знак благодарности Убырлы   нарисовала детям карту, показывающую путь в другие сказки. Путешествуя по ней, дети помогали    героям сказок: соревновались, состизались, играли вместе с героями.  Праздник "Путешествие в страну сказок" , который еще более сдружил и сплотил воптанников детского сада,  закончился   танцем  "Дружба".