Кулланылган кәгазь-макулатура җыю / Сбор макулатуры

Опубликовано: 05.07.2023

Бүген    бөтен дөньяда  әйләнә-тирә мохитне саклау проблемасы аеруча кискен тора. Киләчәк буыннар өчен планетаны саклау өчен  кечкенәдән үк табигатьне сакларга өйрәнергә кирәк. Балаларының, аларның ата - аналарының һәм педагогларның игътибарын кешенең хуҗалык эшчәнлегендә мөһим табигый ресурс булган, ә  әйләнә – тирә мохит экологиясен саклауда тагын да мөһимрәк ресурс булган урман кебек байлыкка сакчыл, кайгыртучан мөнәсәбәт проблемасына җәлеп итү максатыннан, “Алтынчәч” балалар бакчасында  ел да кулланылган кәгазь-макулатура җыю оештырыла. Нәниләребез, аларның әти-әниләре һәм педагоглар бу елны да макулатура җыюга  зур активлык белән кушылдылар. Кәгазь-һәр йортта һәм, әлбәттә, офиста яки балалар бакчасындагы чүп-чарның төп компонентларының берсе.Статистик мәгълүматларга күз салсак,  бер кеше елына уртача 150 килограммга кадәр кәгазь ташлый. Ә 1 тонна кәгазь алу өчен якынча 10 агач һәм 20 000 литр су сарыф ителә. Макулатураны икенчел эшкәртүгә тапшырып, чүплекләрнең зурлыгын киметү генә түгел, ә табигый ресурсларны шактый экономияләү, суның пычрануын киметү мөмкин.

Сегодня проблема окружающей среды в России и во всём мире стоит особенно остро. И для того, чтобы сохранить планету для будущих потомков, необходимо каждому человеку с раннего возраста научиться охранять природу. С целью привлечения  внимания воспитанников,  их родителей и  педагогов  к проблеме бережного, рачительного отношения к такому богатству - как лес, который является не только  важным природным ресурсом в хозяйственной деятельности человека, но еще более важным ресурсом в сохранении экологии окружающей среды – это «легкие нашей планеты»,  в детском саду №7   был организован ежегодный  сбор макулатуры. Наши ребята, их родители и педагоги  с большим энтузиазмом присоединились к сбору. Использование макулатуры спасает деревья от вырубки. Макулатуру можно использовать для производства новой бумаги, различных бумажных изделий и даже некоторых строительных материалов. Мы уверены, что проведенная в ДОУ работа по сбору макулатуры  послужит началом формирования экологической культуры у наших воспитанников и их родителей. Хочется верить, что новое поколение вырастет более экологически грамотным и раздельный сбор мусора будет для него нормой  повседневной жизни.