«Ир намусы - ил намусы» дигән проект эшчәнлеге / Поектная деятельность «Честь мужчины - честь страны»

Опубликовано: 12.05.2023

Иске Кормаш төп гомуми белем бирү мәктәбендә "Ир намусы - ил намусы" дип исемләнгән бик матур чара булып зды.Ул мәктәптә урнашкан "Туган якны өйрәнү" музеенда алып барылган проект эшчәнлегенә һәм шушы исем астында стенд ачылуга багышланды. Максаты: озак вакытлар музей буенча алып барылган проект эшчәнлеген күрсәтү; Ватан, ил, туган як тынычлыгын саклауга үзөлешләрен керткән якташларыбыз турында мәгълүмат туплау иде. Проект 4 өлештән тора: үз хезмәтен үтәгәндә вафат булган эчке эшләр бүлеге хезмәткәре Гелүс Шәрәфуллин, сугышчы-интернационалистлар, кайнар нокталарда хезмәт иткән укучыларыбыз һәм хәзерге көндә Украинада барган махсус хәрби операцияләрдә катнашучылар турында мәгълүматлар, аларның фотолары урнаштырылган. Чарабызның хөрмәтле кунаклары Гелүс абыйның тормыш иптәше Шәрәфуллина Альбина, Әфган сугышы ветераны Хамматуллин Фикус,озак еллар мәктәптә егетләргә башлангыч хәрби әзерлеккә өйрәтүче Латыйпов Рәшит, ватанпәрвәр егетләр үстерүче Сәлимова Хөллия, махсус хәрби операциядә катнашып кайткан Гизамов Илсур, аның тормыш иптәше Лилия, район эчке эшләр бүлеге вәкилләре Басыроы Радик һәм Мирзаянов Динар, авыл җирлеге башлыгы Кәшбразыев Илшатлар булды. Бу чара килгән кунаклар,балалар, укытучылар күңелендә озак сакланыр.

В МБОУ "Старокурмашевская основная общеобразовательная школа" прошло замечательное мероприятие "Честь мужчины - честь страны". Он был посвящен проектной деятельности в школьном музее "Краеведение" и открытию стенда под этим названием. Цель: демонстрация проектной деятельности музея в течение длительного времени; сбор информации о земляках, внесших свой вклад в сохранение мира Родины, страны, родного края. Проект состоит из 4-х частей: информация о сотруднике ОВД Гелусе Шарафуллине, погибшем при исполнении служебного долга, о воинах-интернационалистах,  выпускниках, проходивших службу в горячих точках и участниках специальных военных операций, проходящих в настоящее время на Украине, их фотографии. Почетными гостями мероприятия стали супруга Гелюса Яухатовича Шарафуллина Альбина, ветеран Афганской войны Хамматуллин Фикус, преподаватель - пенсионер начальной военной подготовки Латыпов Рашит, мать, воспитавшая сыновей - патриотов Салимова Хуллия, участник специальной военной операции Гизамов Ильсур, его супруга Лилия, представители районного отдела внутренних дел Басыров Радик и Мирзаянов Динар, глава сельского поселения Кашбразыев Ильшат. Это мероприятие надолго запомнится гостям, детям, учителям.