"Туган як" музеена экскурсия / Экскурсия в музей "Туган як"

Опубликовано: 04.05.2023

Буген, 4 нче май көнне, мәктәпкә әзерлек төркеме балалары "Туган як" музеена экскурсиягә бардылар. Район музее үзенең эшчәнлеген 1975 елдан алып бара. Ул тулысынча безнең районга багышланган һәм бүлекләргә бүленеп, экспонатлар урнаштырылган. Экскурсовод  музейның һәр бүлекчәсендә Актаныш районы тарихы белән җентекләп таныштырды. Балалар монда үзебезнең райондагы яши торган җәнлекләр, кошлар, балыклар һәм бөҗәкләрнең төрләре, мамонт сөякләре, элек кулланышта булган эш кораллары, авыл өенең эчке һәм ишегалды күренеше белән танышты. Районыбызның күренекле кешеләре турында бик күп мәгълүматлар сакланганын күрде. Музейда Бөек Ватан сугышы темасына багышланган бүлекчә аерым игътибарга лаек. Барлык балалар үзебезнең туган ягыбызның тарихы белән танышу бик кызыклы булды. Музей хезмәткәрләренә рәхмәтебезне белдерәбез һәм эшләрендә уңышлар телибез!

Сегодня, 4 мая, дети подготовительной к школе группа отправились на экскурсию в музей "Туган як". Районный музей ведет свою деятельность с 1975 года. Он полностью посвящен нашему району и разделен на разделы, в которых размещены экспонаты. В каждом отделении музея Экскурсовод подробно ознакомил с историей Актышского района. Здесь ребята познакомились с видами зверей, птиц, рыб и насекомых, обитающих в нашем районе, костями мамонта, орудиями труда, бывшими в употреблении, интерьером сельского дома и двора. Сохранилось много сведений о выдающихся людях района. Особого внимания в музее заслуживает раздел, посвященный теме Великой Отечественной войны. Всем ребятам было очень интересно познакомиться с историей нашего края. Выражаем благодарность сотрудникам музея и желаем им успехов в работе!