Опубликовано: 27.04.2023

27 нче апрель көнне Яңа Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбендә районның "Үсеш ноктасы" үзәкләре булган мәктәп директорлары, биология-химия укытучылары өчен "Үсеш ноктасы үзәгендә укучыларның һәм педагогларның цифрлы компетенцияләрен формалаштыру" исеме астында семинар-практикум узды. Семинарны "Россиядә укытучылар һәм остазлар елы"на багышланган чара белән ветеран укытучы Усманова Тәхия Әхтәм кызы, тәрбия эшләре буенча директор урынбасары Шакирова Айсылу Илдус кызы ачып җибәрде. Робототехника күргәзмәсе оештырылды. Укучылар үзләре җыйган роботларын тәкъдим иттеләр. Биология һәм экология буенча укучылар проект эшләрен якладылар. Химия, физика, биология фәннәре буенча экспериментлар, лаборатор эш фрагментлары күрсәттеләр. Укыту-тәрбия эшләре буенча директор урынбасары Әхмәтгалиева Зөлфия Вил кызы проект мәсьәләләрен чишү буенча мастер-класс күрсәтте. Мәктәп директорлары Талантлар университеты белән телемостта катнашты. Университетның баш методисты Кәримов Рөстәм Айрат улы Яңа Әлем мәктәбе белән эшчәнлек турында сөйләде, Талантлар университетында эшләп килгән программалар белән таныштырды. Семинар бик эчтәлекле булды.

27 апреля в Новоалимовской школе прошел семинар-практикум ""Точка роста" как ресурс формирования современных цифровых компетенций у обучающихся и педагогических работников" для директоров школ, в школах которых имеются центры "Точка роста" и для учителей биологии-химии Актанышского района. Семинар открыли ветеран-учитель Усманова Тахия  Ахтямовна и заместитель директора по воспитательной работе Шакирова Айсылу Ильдусовна. Организована выставка робототехники. Учащиеся представили собранных ими роботов. Учащиеся защитили проектные работы по биологии и экологии. Демонстрировались эксперименты по химии, физике, биологии, были показаны фрагменты лабораторных работ. Заместитель директора по учебно-воспитательной работе Ахмадгалиева Зульфия Виловна показала мастер-класс по решению проектных задач. Директора школ приняли участие в телемосте с Университетом талантов. Главный методист Университета Каримов Рустам Айратович рассказал о работе с Новоалимовской школой, ознакомил с программами, действующими в Университете Талантов. Семинар был очень насыщенным.​