Актаныш кадет интернат-мәктәбендә өйрәнүләр буенча янгын сүндерү эвакуациясе узды / В Актанышской кадетской школе-интернат прошла учебная тренировочная пожарная эвакуация

Опубликовано: 13.04.2023

Уку эвакуациясе - мәгариф учреждениесендә янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча чаралар системасында бик мөһим, җаваплы һәм катлаулы чараларның берсе.  13 апрель көнне Актаныш кадет интернат-мәктәбендә укучылар һәм хезмәткәрләрне янгынга каршы эвакуацияләү буенча планлаштырылган объектлы күнегүләр узды. Янгын сигнализациясенең беренче авазларын ишетү белән, педагоглар балаларны мәктәпнең ишек алдына оешкан төстә алып чыктылар һәм класслар төзеделәр. Уку эвакцситуациясе берничә минут алды һәм нормативларга туры килде.  Өйрәнүләр планы буенча бинада янгын чыккан, янгын сүндерү сигнализациясе эшләгән, персонал балаларны эвакуацияләүне үткәрә. Урынга килгән янгын сүндерүчеләр бинаны тикшерәләр, анда зыян күрүчеләр юкмы, укучылар, техник персонал эвакуациясен үткәрәләр һәм янгынны сүндерүгә керешәләр.  Күнегүләр эвакуациясе уңышлы тәмамлангач, ВПВ буенча директор урынбасары Фарухшин Д.М. үз чиратында балалар һәм персонал белән куркынычсызлык чаралары буенча әңгәмә үткәрделәр һәм янгын чыккан очракта үзеңне ничек тотарга кирәклеген сөйләделәр.

Учебная эвакуация – это одно из очень важных,  ответственных и сложных мероприятий в системе мер по обеспечению пожарной безопасности в образовательном учреждении. 13 апреля в Актанышской кадетской школе-интернат  прошла запланированная объектовая тренировочная противопожарная эвакуация учащихся и сотрудников. При первых звуках пожарной сигнализации педагоги организованно вывели детей во двор школы и построили классы. Учебная эвакцуация заняла несколько минут и соответствовала нормативам.  По плану учений в здании произошло возгорание, сработала пожарная сигнализация, персонал проводит эвакуацию детей. Прибывшие на место пожарные проверяют здание, нет ли в нем пострадавших, проводят эвакуацию учащихся, технического персонала и приступают к тушению пожара.  После успешного завершения тренировочной эвакуации заместитель директора по ВПВ Фарухшин Д.М. в свою очередь, провели беседу с детьми и персоналом по мерам безопасности и рассказали, как вести себя в случае возникновения пожара, как правильно пользоваться первичными средствами пожаротушения.