Космонавтика көне/ День космонавтики

Опубликовано: 12.04.2023

1961 нче елның 12 апрелендә совет космонавты Юрий Гагарин “Восток-1” космик корабында “Байконур” космодромыннан старт алган һәм дөньяда беренче кеше булып Җир шарын урап очкан. Космоста очу вакыты 1 сәгать 48 минут дәвам иткән. Космонавтика көне, календарьның теләсә нинди мөһим датасы кебек үк, балалар бакчасында төрле чаралар белән билгеләп үтелә. Балалар өчен Космос темасы бик кызыклы, анда гадәти булмаган, фантазияле темалар күп. “Тылсым” бакчасының зурлар төркеме балалары "Космос" дип исемләнгән рәсем күргәзмәсе оештырдылар, төрле кызыклы фактлардан торган видеоязма карадылар, әңгәмә кордылар.

12 апреля 1961 года советский космонавт Юрий Гагарин на космическом корабле "Восток-1" стартовал с космодрома "Байконур" и первым в мире человеком облетел земной шар. Продолжительность полета в космос составила 1 час 48 минут. День космонавтики, как и любая важная календарная дата, отмечается в детском саду различными мероприятиями. Космическая тема очень интересна для детей, в ней много необычных, причудливых тем. Дети старшей группы детского сада “Тылсым” организовали выставку рисунков "Космос", посмотрели видеозапись с интересными фактами, побеседовали.