Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре белән очрашу / Встреча с сотрудником МЧС

Опубликовано: 08.04.2023

2023 елның 8 апрелендә Яр Чаллы янгынга каршы отрядының Татар Суксы авылын саклау буенча ОП командиры Р.Р. Басыйров Татар Суыксу урта гомуми белем бирү мәктәбе укучылары белән профилактик әңгәмә үткәрде. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре балаларга мәктәптә, өйдә һәм табигатьтә истә тотарга һәм үтәргә кирәк булган янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре турында сөйләде. Балаларга янгынның төп сәбәпләре, авария-коткару хезмәтләрен ничек дөрес чакырырга, янгын вакытында һәм янган бинадан эвакуацияләнгәндә ничек эш итәргә кирәклеге турында сөйләде. Шулай ук 17 апрельдән 10 майга кадәр махсус янгынга каршы режим кертелүе турында хәбәр итте. Бу вакытта учак ягу һәм чүп яндыру тыела. Кар эреп бетте, ләкин яңгырлар әле булмады. Җир тиз кибә, ә тирә-якта коры үлән, сабаклар, яфраклар. Янгыннардан саклану өчен һәркемгә бик сак булырга кирәк. Махсус режим вакытында чүп яндыру өчен гражданнарга 5000-15000, вазифаи затларга 20-30 мең штраф! Әңгәмә тәмамлангач, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре язгы-җәйге янгын куркынычсызлыгы чаралары турында белешмәләр тапшырды.

8 апреля 2023 года командир ОП по охране села Татарские Суксы Набережночелнинского отряда противопожарной службы Басыйров Р.Р. провел профилактическую беседу с учащимися МБОУ "Татарско-Суксинская СОШ". Сотрудник МЧС рассказал детям о простых правилах пожарной безопасности, которые необходимо помнить и выполнять в школе, дома и на природе. Рассказали детям об основных причинах возгорания пожаров, как правильно вызвать аварийно-спасательные службы, как действовать при пожаре и эвакуации из горящего здания. Так же сообщил что с 17 апреля по 10 мая введен особый противопожарный режим. В это время запрещено разжигать костры и сжигать мусор. Снег растаял, но дождей еще не было. Земли быстро пересыхают, а вокруг много сухой травы, стеблей, листьев, древесной гнили и т. д. Во избежание пожаров всем нужно быть предельно осторожными. Штраф за сжигание мусора при особом режиме для граждан составляет 5000-15000 рублей, для должностных лиц-20-30 тысяч рублей! По завершению беседы Сотрудник МЧС раздал ученикам памятки о мерях пожарной безопсности на весенне-летний пожароопасный период.