Сәламәтлек саклау чарасы буларак арт-терапия / Арт-терапия как средство здравоохранения

Опубликовано: 11.04.2023

11 апрель көнне мәгариф идарәсе мәктәпкәчә тәрбия бүлегенең «Сәламәт педагог – сәламәт бала» проекты кысаларында 2 нче “Ромашка” балалар бакчасында “Сәламәтлек саклау чарасы буларак арт-терапия” темасына районкүләм семинар-практикум узды. Әлеге чарада район балалар бакчаларыннан өлкән тәрбиячеләр, педагог-психологлар һәм физкультура инструкторлары катнашты. Катнашучыларга   Вагизова А.Ф. тема буенча чыгыш презентация, Ибрагимова А.Р. эбру алымы кулланып суда рәсемләү, Гайнуллина Г.Р. арт-терапия уеннарын тәкъдим итте. Педагоглар арт-терапиянең сәламәтлеккә уңай йогынтысын практик эшчәнлекләрдә үзләре тоеп, теоретик яктан белемнәрен баетып киттеләр. Әлеге чараның уку елы ахырында уздырылуы эффектлы булды. Чарага нәтиҗә ясалды: арт-терапия кәефне күтәрү ысулы гына түгел, ул гомерне озайта, аңа көндәлек шатлык китерә, иммунитетны арттыра, аралашуны яхшырта,  кешегә яңа кызыклы танышулар булдырырга, үз-үзен табарга  ярдәм итә. Сәнгать терапиясе аша кешенең потенциаль мөмкинлекләре ачыла, аның тормышы яңа эмоцияләр белән байый.

11 апреля в рамках проекта отдела дошкольного воспитания управления  образования «Здоровый педагог – здоровый ребенок» в детском саду № 2 “Ромашка” прошел районный семинар-практикум на тему “Арт-терапия как средство сохранения здоровья”. В мероприятии приняли участие старшие воспитатели, педагоги-психологи и инструкторы по физкультуре детских садов района. Участникам была представлена Вагизовой А. Ф. по теме презентация –выступление,   Ибрагимовой А. Р. по рисование на воде методом эбру, Гайнуллиной Г. Р. игры  по арт-терапии. Педагоги сами ощутили положительное влияние арт-терапии на здоровье в практической деятельности, обогатили свои теоретические знания. Проведение данного мероприятия в конце учебного года оказалось эффективным. Подводили  итоги мероприятия: арт-терапия-это не просто способ поднять настроение, она продлевает жизнь, приносит ей повседневную радость, повышает иммунитет, улучшает общение, помогает человеку завести новые интересные знакомства, обрести себя. Через арт-терапию раскрываются потенциальные возможности человека, его жизнь обогащается новыми эмоциями.