«Тоталь диктант» акциясе / Акция "Тотальный диктант."

Опубликовано: 08.04.2023

2023 елның 8 апрелендә ТР Актаныш районы Югары Яхшый төп гомуми белем бирү мәктәбе укучылары, педагоглары һәм ата-аналары «Тоталь диктант» акциясендә катнаштылар. Акциянең максаты – грамоталы булу һәр кеше өчен мөһим икәнен күрсәтү. 2023 елда Диктант өчен текстны язучы һәм журналист,  Милли бестселлер һәм НОС премияләре финалисты Василий Авченко төзегән. Автор катнашучыларга рус теле кагыйдәләрен кабатларга киңәш иткән.

8 апреля 2023 учащиеся, педагоги и родители МБОУ-Верхнеяхшеевской ООШ  приняли участие в ежегодной просветительской акции в форме добровольного диктанта для всех желающих – Тотальный диктант. Цель акции - показать, что быть грамотным – важно для каждого человека. Текст для диктанта в 2023 году создал писатель и журналист, финалист премий "Большая книга", "Национальный бестселлер" и "НОС" Василий Авченко. Сам автор, беседуя с ТАСС, порекомендовал участникам повторить правила русского языка.