Халыкара кошлар көне/ 1 апреля — Международный день птиц

Опубликовано: 03.04.2023

Халыкара кошлар көне - ел саен үткәрелә торган интернациональ экологик бәйрәм. Тәрбияләнүчеләребезне кошларны саклау, экологик культура тәрбияләү буенча гамәли эшчәнлеккә җәлеп итү максатыннан, буген, 3 нче апрель көнне,  безнең балалар бакчасында уртанчылар төркемендә тәрбияче Садыкова Рәйлә Ренат кызы белән берлектә  «Кошлар көне» бәйрәме үткәрелде.  Балалар яз, күчмә һәм кышлаучы кошлар турында шигырьләр укыдылар. Презентация карадылар һәм табышмаклар чиштеләр. Безнең төбәк кошлары белән таныштылар, аларның тавышларын ишетеп, танырга өйрәнделәр. Чара барышында балалар уеннар уйнадылар. Нәтиҗәдә балалар мөһим кагыйдәне үзләштерделәр: "Кошларны рәнҗетергә ярамый, аларга ярдәм итәргә кирәк!".

Международный день птиц - ежегодный интернациональный экологический праздник. С целью привлечения наших воспитанников к практической деятельности по охране птиц, воспитанию экологической культуры, сегодня, 3 апреля, в нашем детском саду в средней группе, совместно с воспитателем Садыковой Райлёй Ренатовной был проведен праздник «День птиц». Дети читали стихи о весенних, перелетных и зимующих птицах. Смотрели презентацию и решали головоломки. Познакомились с птицами нашего края, научились слышать и узнавать их голоса. В ходе мероприятия дети играли в игры. В результате дети усвоили важное правило: "Птиц нельзя обижать, им нужно помогать!".