Ата-аналар җыелышы / Родительское собрание

Опубликовано: 23.03.2023

2023 елның 23 мартында Татар Суыксу мәктәбендэ полиция хезмәткәрләре белән берлектә ата-аналар җыелышы узды. Камалов Регина һәм Солтанов Лилия ПДН инспекторлары әңгәмә барышында Актаныш районы буенча гаиләнең шәхес формалашудагы роленә, аның эчке дөньясын һәм кыйммәт ориентирларын формалаштыруга аерым игътибар бирде. Шулай ук балигъ булмаганнарның кичке һәм төнге вакытта урамнарда һәм җәмәгать урыннарында өлкәннәр озата йөрмичә булмаулары турында искә төшерделәр. Ата-аналарга 18 яшькә кадәрге кешеләргә карата җинаять һәм административ җаваплылык тәртибе, шулай ук ата-аналарга яки законлы вәкилләргә карата законнарда каралган җаваплылык турында аңлатылды. Актаныш районы "Юл хәрәкәте куркынычсызлыгы" дәүләт бюджет учреждениесенең бүлек җитәкчесе Л. Р. Мөхәммәтова «Балалар юл-транспорт травматизмыннан ничек сакланырга» дигән темага әңгәмә үткәрде. Актаныш технология техникумының эш методы буенча директор урынбасары Ялалова Гүзәл Хәлилова һөнәри юнәлеш бирүче әңгәмә үткәрде. Әңгәмә вакытында буклетлар таратты, уку формалары, керү шартлары, һөнәрләр һәм һөнәрләр турында сөйләде.

23 марта 2023 г., в Татарско-Суксинской школе состоялась родительское собрание совместно с сотрудниками полиции. В ходе беседы Камалова Регина и Султанова Лилия инспекторы ПДН по Актанышскому району обратили особое внимание на роль семьи в формировании личности, становлении его внутреннего мира и ценностных ориентиров. Также напомнили о недопустимости пребывания несовершеннолетних в вечернее и ночное время на улицах и в общественных местах без сопровождения взрослых. Родителям разъяснили порядок наступления уголовной и административной ответственности в отношении лиц, не достигших 18-летнего возраста, а так же об ответственности, предусмотренной законодательством в отношении родителей, либо законных представителей. Начальник отделения ГБУ «БДД» Актанышского района  Мухаметова Л.Р. провела беседу на тему «Как избежать детский дорожно-транспортный травматизм», рассказала о важности применения детского удерживающего устройства и ремней безопасности в автомобили. Заместитель директора по метод работе Актанышского технологического техникума Ялалова Гузель Халилована провела профориентационную беседу. Во время беседы раздавала буклеты, рассказала о формах обучения, об условиях поступления, о профессиях и специальностях, которые можно получить.