Укытучы һәм остаз елы гуманитар гимназия-интернатта/ Год учителя и наставника в гуманитарной гимназии-интернате

Опубликовано: 15.03.2023

Республикада һәм гуманитар гимназия-интернатта Укытучы һәм остаз елына тантаналы төстә 14 февральдә старт бирелде. Гимназия укытучылары - мәгариф ветераннары, Татарстан Республикасының Халык укытучылары, башлангыч сыйныфлар укытучысы Диләрә Дуглас кызы Хөббетдинова һәм татар теле, әдәбияте укытучысы булып эшләгән Ләйсән Галиакбәр кызы Әминова, татар теле һәм әдәбияте укытучысы Чулпан Рәмзил кызы Шәрипова
бүген Казанда ТР Рәисе Рөстәм Нургали улы Миңнеханов катнашында узучы Укытучылар һәм остазлар елын ачу тантанасында катнаштылар!
Гимназия китапханәсендә дә Укытучы һәм остаз елына багышланган чаралар даими үтә, “Педагог – исем түгел, педагог - сәләт” иллюстрацияле китап күргәзмәсе оештырылган. Күргәзмәдә укытучы һәм укучылар тормышы, гимназия дөньясын яктырткан китаплар, газета-журналлар белән танышып була. Әлеге ел Россия фәнни педагогикасына нигез салучы К.Д.Ушинскийның 200 еллыгына нигезләнгән. Шул уңайдан, танылган остазлар В.А. Сухомлинский, К.Д.Ушинский, А.С.Макаренко, Ш.А.Амонашвили, Л.В.Занков, Каюм Насыйри, Ризаэддин Фәхреддин турында кыскача мәгълүматлар тупланган күргәзмәлекләр дә булдырылды.
Әдәби экспозиция белән бүген 9А сыйныфы укучылары класс җитәкчесе, тәҗрибәле укытучы - остаз Рәмилә Әдип кызы Хаҗиева белән бергәләп таныштылар. Рәмилә Әдип кызы укытучы һөнәренең үзенчәлекләре белән таныштырды. Укучылар өчен үз эшенең остасы, акыллы киңәшче, эчкерсез ярдәмче һәм остаз да ул.

Торжественный старт Году учителя и наставника в республике и гуманитарной гимназии-интернате был дан 14 февраля. Учителя гимназии  - ветераны образования, народные учителя Республики Татарстан, учитель начальных классов Диляра Дугласовна Хуббутдинова и учитель татарского языка и литературы Лейсан Галиакберовна Аминова, учитель татарского языка и литературы Чулпан Рамзилевна Шарипова сегодня приняли участие в торжественном открытии Года учителя и наставника, которое прошло в Казани с участием Председателя Правительства РТ Рустама Нургалиевича Минниханова.

В библиотеке гимназии регулярно проходят мероприятия, посвященные Году учителя и наставника, организована выставка иллюстрированной книги ”Педагог – это не имя, педагог - это талант". На выставке можно ознакомиться с книгами, газетами и журналами, освещающими жизнь учителей и учеников, мир гимназии. Этот год был приурочен к 200-летию основоположника российской научной педагогики К. Д. Ушинского. В связи с этим были созданы выставки с краткими сведениями о выдающихся наставниках В.А.Сухомлинском, К.Д.Ушинском, А.С.Макаренко, Ш.А.Амонашвили, Л.В.Занкове, каюме Насыри, ризаэддине Фахреддине.

С литературной экспозицией ознакомились сегодня ученики 9А класса вместе с классным руководителем, опытным учителем-наставником Рамилей Адиповной Хазиевой. Рамиля Адиповна познакомила с особенностями профессии учителя. Для учеников она - мастер своего дела, мудрый советник, искренний помощник и наставник.