Полиция хезмәткәрләре белән очрашу

Опубликовано: 24.01.2023

2023 елның 24 гыйнварында Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбенең актлар залында укучылар Яр Чаллы территориаль идарәсенең Актаныш районындагы юл хәрәкәте куркынычсызлыгы бүлекчәсе җитәкчесе Л.Р. Мөхәммәтова һәм административ законнарны үтәү инспекторы полиция лейтенанты Ч. Р. Габидинова белән очраштылар. Әлеге чараның максаты-балалар юл-транспорт травматизмын профилактикалау. Чулпан Ринат кызы укучыларны юл-транспорт һәлакәтләре статистикасы белән таныштырды һәм юл-транспорт һәлакәтләренең төп сәбәпләрен билгеләде. Очрашу барышында «мопед» төшенчәсенә билгеләмә бирелде, машина йөртү таныклыгының ничә яшьтән бирелүен аңлатты, аның категорияләрен, шулай ук мопед, скутер һәм велосипед белән идарә итүгә кагылышлы юл хәрәкәте кагыйдәләре пунктларына тукталдылар. Ләйсән Рәдиф кызы укучыларга юлларда, җәяүлеләр кичү урыннарында һәм җәмәгать транспортында үзләрен ничек тотарга кирәклеге турында сөйләде, автотранспорт өчен махсус җайланмалар һәм аларны куллану кирәклеге турында сөйләде. Ул укучыларга куркынычсыз маршрутның нәрсә икәнлеген һәм киемдә яктылык кайтаручы элементларны ни өчен кирәклеген һәм җәяүлеләргә көннең караңгы вакытында ничек ярдәм итүләрен сөйләде. Моннан тыш, ул җәяүлеләр йөрү өлешендә булган вакытта куркынычны аңлауны үстерү юл-транспорт травматизмын киметергә мөмкинлек бирер дигән ышаныч белдерде. Очрашу ахырында алар балаларга юлда сак булырга теләделәр.

24 января 2023 года в актовом зале МБОУ "Аккузовская ООШ" была встреча учеников с начальником отдела профилактики ГИБДД по Актанышскому району Л.Р. Мухаметовой и инспектором по исполнению административного законодательства отделения ГИБДД лейтенант полиции Ч.Р. Габидиновой. Цель беседы – профилактика детского дорожно-транспортного травматизма. Чулпан Ринатовна ознакомила школьников со статистикой ДТП с участием детей  и обозначила основные причины дорожно-транспортных происшествий. В ходе встречи дали определение понятию «мопед», пояснил, с какого возраста выдается водительское удостоверение, разобрали его категории, а также пункты Правил дорожного движения, касающиеся управления мопедом, скутером и велосипедом.   Лейсан Радифовна рассказала учащимся о том, как правильно вести себя на дорогах, пешеходных переходах и в общественном транспорте, рассказала о детских удерживающих устройствах для автотранспорта и необходимости их использования. Она рассказала ученикам, что такое безопасный маршрут и для чего нужны световозвращающие элементы на одежде и, как они помогают пешеходам в тёмное время суток. Кроме того она выразила надежду, что развитие понимания опасности при нахождении на проезжей части детьми-пешеходами позволит снизить дорожно-транспортный травматизм.  В конце встречи они пожелали детям быть осторожными  на дороге. Подобные профилактические мероприятия в виде бесед с детьми направлены на то, чтобы как можно больше школьников помнили о безопасности дорожного движения.