Агрокөн/ Агродень

Опубликовано: 24.11.2021

Яр Чаллы кванториумы һәм Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия базасында район мәктәпләреннән җыелган укучылар өчен "Агрокөн" чарасы үткәрде. Чараны ачу тантананасында район башлыгы Энгель Нәвап улы Фаттахов, район башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Ләйсән Фоат кызы Нурлыева, мәгариф идарәсе җитәкчесе Раниза Митьян кызы Шакирова, балалар технопаркы директоры Юлия Фукина, КИУның Яр Чаллы филиалы директоры Ирина Фролова катнашты. Укучылар төрле төркемнәрдә "Авыл хуҗалыгы культураларын утырту алдыннан җирлекне модельләштерү", "Агросәнгать өлкәсендә робот техникасы", "Аграр сәнәгатьтә AR/VR технологияләрен куллану, "Бакча дизайны", "Авыл хуҗалыгы карталарын эшләү" темаларына мастер-класслар үткәрделәр.

Набережночелнинский Кванториум и Казанский инновационный университет им.Тимирясова на базе гуманитарной гимназии-интерната для одаренных детей провели мероприятие "Агродень" для учащихся школ района.  В церемонии открытия приняли участие глава района Энгель Навапович Фаттахов, заместитель руководителя исполнительного комитета района по социальным вопросам Лейсан Фоатовна Нурлыева, начальник управления образования Раиза Митьяновна Шакирова, директор детского технопарка Юлия Фукина, директор Набережночелнинского филиала КИУ Ирина Фролова. Учащиеся в разных группах провели мастер-классы на темы:" моделирование местности перед посадкой сельскохозяйственных культур"," робототехника в агропромышленном комплексе", "применение AR/VR технологий в аграрной промышленности", "дизайн сада", "разработка сельскохозяйственных карт".