Опубликовано: 14.10.2020

ТР Мәгариф һәм фән министрлыгының «2019/2020 уку елында ТР педагогик хезмәткәрләрен аттестацияләү нәтиҗәләре һәм 2020/2021 уку елына аттестацияләү буенча бурычлар турында»2020 елның 29 маендагы ПУ - 628/20 номерлы боерыгы нигезендә. 2020-2021 уку елында аттестация Компаниясен оештыру максатыннан, педагогик хезмәткәрләрне аттестацияләү буенча 32 эчке эксперт өчен «ООДА педагогик хезмәткәрләрне аттестацияләү буенча эксперт төркемнәрендә эшләргә белгечләр әзерләү»программасы буенча укулар оештырылды. 12 нче октябрьдән 13 нче октябрьгә кадәр ZOOM форматында һәм 2020 елның 14 нче октябрендә ЦДТ базасында стажировка форматында Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы белән хезмәттәшлек итеп, педагогик фәннәр кандидаты, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының мәгарифне методик үстерү бүлеге башлыгы Мартьянова Ольга Валерьевна СЗДГА мәҗбүри аттестацияләү, югары һәм беренче квалификация категорияләренә аттестация үтүгә таләпләр кебек юнәлешләр колачланды, һөнәри стандарт, инновацион һәм эксперименталь эшчәнлек алып бару мәсьәләләре кузгатылды. Укулар югары дәрәҗәдә узды. Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы белән педагогик хезмәткәрләрнең төрле төркемнәре өчен башка актуаль юнәлешләр буенча хезмәттәшлек итү турында Карар кабул ителде.

В соответствии с Приказом МО и НРТ  от 29 мая 2020 г. № под- 628/20  «Об итогах аттестации педагогических работников образования РТ в 2019/2020 учебном году и задачах по аттестации на 2020/2021 учебный год». В целях организованного проведения аттестационной компании в 2020-2021 учебном году, для 32 внутренних экспертов по аттестации педагогических работников было организованно и проведено обучение по программе  «Подготовка специалистов к работе в экспертных группах по аттестации педагогических работников в ОО». С 12 по 13 октября при сотрудничестве с ИРО РТ в формате ZOOM и 14 октября 2020 года в формате стажировки на базе ЦДТ куратором группы Мартьяновой Ольгой Валерьевной, кандидатом педагогических наук, начальником Отдела методического развития образования ИРО РТ, были охвачены такие направления как обязательная аттестация на СЗД, требования к прохождению на аттестацию на высшую и первую квалификационные категории, Были затронуты вопросы профессионального стандарта и ведения инновационной и экспериментальной деятельности педагогами в ОО. Обучение прошло на высоком уровне. Принято решение о дальнейшем сотрудничестве с ИРО РТ по другим актуальным направлениям для различных групп педагогических работников.