С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 422505, РТ, Зеленодольский район, с. Нижние Ураспуги, ул. Центральная, д. 60а (Яшел Үзән районы, Түбән Урысбага авылы)
Телефон: +7(843)-712-34-35
E-Mail: Snura.Zel@tatar.ru,uraspugi@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Нижнеураспугинская ООШ ЗМР РТ"
Руководитель: Абдулхакимова Гульнара Фидаилевна

О школе

Полное наименование образовательной организации: Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Нижнеураспугинская основная общеобразовательная школа Зеленодольского муницпального района Республики Татарстан"

Сокращенное наименование образовательной организации: МБОУ "Нижнеураспугинская ООШ ЗМР РТ"

МОУ «Нижнеураспугинская ООШ ЗМР РТ» было открыто 1 сентября 1978г. В школе обучаются дети с 6,5 лет из деревень Нижние и Верхние Ураспуги, Малые Ачасыры, Васюково. Обучение ведется на родном (татарском) языке.

Школа сегодня – это:

- 9 учебных кабинетов

- 1 компьютерный класс, подключенный к сети Интернет  -

спортивный зал

- столовая

- библиотека

- мастерская

- пришкольный участок

ТАРИХ битләреннән...

XIX нчы гасырның урталарына кадәр Югары һәм Түбән Урысбага авылларында балаларга укырга мәктәп булмаган. XIX нчы йөзнең икенче яртысында гына балаларга мулла өенең бер почмагында дин сабагы укыта башлыйлар. Ә кыз балаларны укырга бөтенләй өйрәтмәгәннәр. XIX нчы гасырның соңгы елларында Гариф мулла укыта башлый. 1895 елда Гариф мулла хатыны Нагыймә остабикә кыз балаларга да  җәдит укыта башлый. XX нче йөзнең башында Гариф мулла тәкъдиме белән яңа мәктәп салына. Ибраһим Гарифуллин балаларга дин сабагы белән бергә математика, табигать фәннәреннән башлангыч белем бирә башлый. Сафа Халитов, Гәрәй Батталовлар да Ибраһим Гарифуллин белән бергә эшлиләр. XX йөзнең башында салынган мәктәп халык күңеленә җидеъеллык "иске" мәктәп булып кереп калган. Иске мәктәп бинасыннан берничә адым читтә яңа мәктәп салына. Бу яңа  урта мәктәпне ачуда башлап йөрүче -  Биккинин Абдулла Зиннәт улы. Мәктәп 1978 елның 1нче сентябрендә балаларны кабул итә. Беренче директор -  Биккинин  Абдулла Зиннәт улы. 1986 елдан мәктәп белән Шакирова Резидә Харис кызы җитәкчелек итә. Резидә Харис кызыннан мәктәпне Шакирова Ләлә Нәби кызы үз өстенә ала һәм 20 елдан артык мәктәп белән җитәкчелек итә. 2006-2015 елларда мәктәп белән Садриева Фәрдия Гусман кызы җитәкчелек итә.

Ә бүген... Мәктәп директоры - Абдулхакимова Г.Ф. Бүгенге көндә мәктәптә 14 бала белем ала. Укучылар белән, педагогик хезмәтенә бик җаваплы караучы8 укытучы эшли. Бу бик тырыш, хезмәт сөючән, иҗади эшләүче укытучыларның берсе югары категорияле, дүртесе беренче категориягә ия.