Адрес: 422513, с. Молвино, ул. Новая, д. 4
Телефон: +7(843)-712-41-48
E-Mail: Smolv.Zel@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Молвинская ООШ ЗМР РТ"
Руководитель: Кабиров Фанис Дамирович
Год основания учреждения: 1901
У нас учатся: 28 учащихся / 5 воспитанников
У нас учат: 13 учителей / 2 воспитателя

Новости Молвинской ООШ

ГРИПП Һәм ОРВИ/ ГРИПП и ОРВИ

Опубликовано: 12.01.2023

Кыш җиттеме, ОРВИ, ГРИПП үзе турында искә төшерә.  Грипп - авыр вируслы инфекция. Ул, гадәттә, сөйләшкәндә, төчкергәндә, йөткергәндә кешедән кешегә иярә. Табиблар, грипп кинәт башлана, диләр. Тән температурасы 38-39 градуска кадәр күтәрелә, мускуллар сызлый, баш авырта. Аннары йөткерү, томау өстәлергә мөмкин.
Гриппны аеруча балалар, өлкәннәр авыр кичерә. Грипптан соң организм аеруча сизгергә әйләнә, төрле авырулар эләктерү, өзлегү очраклары ихтимал. Грипп аркасында кайбер кешеләрдә пневмония, йөрәк-кан тамырлары авырулары, менингит, колак, авыз куышлыгы авырулары күзәтелә.

Татарстанның Сәламәтлек саклау министрлыгы грипптан саклануның иң нәтиҗәле юлы гриппка каршы вакцина ясату дип искәртә. Шулай ук грипп чорында авыру янында маска кияргә кирәк. Авыру кешеләр белән элемтәгә кермәвең хәерле. Кулны сабын белән ешрак юарга киңәш ителә. Бүлмәне көненә өч-дүрт тапкыр җилләтсәң яхшы. Иммун системасын ныгыту өчен С витаминына бай продуктлар: баллы борыч, кара карлыган, гөлҗимеш, кәбестә, киви, апельсин, лимон, грейпфрут ашарга кирәк. Суган белән сарымсакның да файдасы зур. Сәламәт булыйк!

Грипп-тяжелая вирусная инфекция.  Температура тела повышается до 38-39 градусов, болят мышцы, болит голова. Затем могут добавиться кашель, закупорка.Грипп особенно тяжело переносят дети, взрослые. После гриппа организм становится особенно чувствительным, возможны различные заболевания, осложнения.

Министерство здравоохранения Татарстана напоминает, что наиболее эффективным способом защиты от гриппа является вакцинация против гриппа. Также в период гриппа необходимо носить маску у больного. Лучше не контактировать с больными людьми. Рекомендуется чаще мыть руки с мылом. Хорошо проветривать помещение три-четыре раза в день. Для укрепления иммунной системы необходимо употреблять продукты, богатые витамином С: сладкий перец, чернику, шиповник, капусту, киви, апельсин, лимон, грейпфрут. Лук и чеснок тоже полезны. Будьте здоровы!