Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая» Вахитовского района г. Казани

Адрес: 420108, г. Казань, ул. Мазита Гафури, д. 34а
Телефон: +7(843)-293-38-67;+7(843)-293-38-87;+7(987)-290-70-21
E-Mail: g1.kzn@tatar.ru; tgim1@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая"
Руководитель: Шамсеева Гульфия Гаязовна
У нас учатся: 606 учащихся, из них 9 иностранных граждан
У нас учат: 40 преподавателя

Новости гимназии №1

Советлар Союзы Герое Зоя Космодемьянскаяның тууына йөз ел

Опубликовано: 13.09.2023

2023 елның 13 сентябрендә Советлар Союзы Герое Зоя Анатольевна Космодемьянскаяның тууына йөз ел тулу билгеләп үтелә. Мәктәп кинолекториясе кысаларында, 5-8 сыйныф укучылары “Зоя Космодемьянская. Батырлык турында хакыйкать.” фильмын карадылар.  Әлеге фильм фашистлар тарафыннан җәфаланган яшь разведчик кызның батырлыгы турында сөйли. Әлеге чараның максаты: укучыларда патриотизм һәм Ватанга мәхәббәт хисләрен үстерү, Ватан тарихы буенча белемнәрне киңәйтү. Балалар фильмны кызыксынып карадылар һәм яшь партизанның батырлыгын һәм батырлыгы турында фикер алыштылар. Зоя Космодемьянская исеме безнең халык өчен Ватанга тугрылык символына әверелде, аның батырлыгы үсеп килүче буынга үрнәк булып тора.