С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая» Вахитовского района г. Казани

Адрес: 420108, г. Казань, ул. Мазита Гафури, д. 34а
Телефон: +7(843)-293-38-67;+7(843)-293-38-87;+7(987)-290-70-21
E-Mail: g1.kzn@tatar.ru; tgim1@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая"
Руководитель: Шамсеева Гульфия Гаязовна
У нас учатся: 636 учащихся, из них 11 иностранных граждан
У нас учат: 42 преподавателя

Новости гимназии №1

Татар телем - иркә гөлем

Опубликовано: 23.01.2021

Туган тел! Бу сүз һәркем өчен кадерле, газиз. Чөнки тел – тормыш чыганагы, белем чишмәсе. Аңардан да көчле, татлы, назлы, ләзззәтле тел бармы икән? Тел – ананың балага зур бүләге. Кешегә нәселнең, халкының асыл сыйфатларын иң әувәл тел тәме, тел кодрәте ярдәмендә ана бирә. Туган телне белү кирәк. Чөнки туган телдә синең әби – бабаларың, әти – әниләрең, халкың сөйләшкән һәм сөйләшә. Туган телгә хөрмәтле булганда гына кеше үз иленең, төбәгенең, гаиләсенең шәҗәрәсен, тарихын аңлый ала.

Нәкъ тә шуны без гимназиядә укучыларыбызга иңдерергә тырышабыз. 2021 нче ел да Татарстанда Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы итеп игълан ителде. Шул сәбәпле бездә телнең байлыгын саклап калуга юнәлтелгән чаралар тагын да артты гына.

Бүген, 23 нче гыйнвар көнне дә, 8 “Б” сыйныфында “Татар телем – иркә гөлем” дип исемләнгән татар теле дәресе үтте.  Укучылар презентация карады, тактага чыгып эшләде, соңыннан сорауларга җавап бирелде, балалар үзләре дә кызыксынган сорауларын бирделәр.