Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая» Вахитовского района г. Казани

Адрес: 420108, г. Казань, ул. Мазита Гафури, д. 34а
Телефон: +7(843)-293-38-67;+7(843)-293-38-87;+7(987)-290-70-21
E-Mail: g1.kzn@tatar.ru; tgim1@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Татарская гимназия №1 им.Г.Тукая"
Руководитель: Шамсеева Гульфия Гаязовна
У нас учатся: 607 учащихся, из них 9 иностранных граждан
У нас учат: 42 преподавателя

Новости гимназии №1

Г.Тукайның тормышы һәм иҗатына багышланган презентацияләр конкурсы

Опубликовано: 19.10.2020

Габдулла Тукай – татар әдәбиятының  классигы, иң якты йолдызы. Ул калдырган иҗат мирасы һәм рухи яктылык – безнең горурлыгыбыз. Аның исеме татар мәдәниятенең үткәне, бүгенгесе һәм киләчәге белән мәңгегә бәйле. Без Тукайның үз милләтенең киләчәге, теле , мәгърифәте, сәяси үсеше өчен җан атып яшәгән татар баласы булуын һәм татар әдәбиятын дөнья киңлекләренә алып чыккан милли шагыйрь икәнлеген һәрдаим истә тотабыз. Үлемсез Тукай шигърияте, халык вөҗданы байрагыдай, гасырлардан гасырларга узган. Аның иҗатын онытырга безнең хакыбыз юк. Укучыларга да моның мөһимлеген без гел искәртеп торабыз, әледән-әле төрле чаралар уздырабыз. Бу атнада да Г.Тукайга багышланган презентацияләр конкурсы үтте. Укучылар үзләре башкарган әдипнең язмышы, иҗаты турында белешмә бирелгән презентацияләрен тапшырдылар.