Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Рыбкина Асия Фаритовна

Новости МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"

«Помните ради живых» «Исәннәр хакына исегездә тотыгыз»

Опубликовано: 04.09.2020

3 сентября, в день памяти жертв Беслана и ко Дню солидарности в борьбе с терроризмом, библиотекарь МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ" Прохорова И.Р. провела с учениками 9 класса час памяти «Помните ради живых».

Терроризм — страшная язва социума, которую не удается искоренить сотни лет. Но существуют ещё  люди, которые ставят свои цели выше человеческой жизни. Они преследуют свои жестокие интересы, выбирая жертвами беззащитных людей. Здесь нет идейного геройства радикалов, которые якобы отстаивают свое мировоззрение.

В 2004 году случилось страшное — нападение на школу в Беслане. От террористического акта погибли свыше трех сотен человек. Захват продолжался три дня. 3 сентября произошел штурм. В 2020 году мы в 16-й раз вспоминаем эту трагедию, чтобы почтить память погибших, пострадавших и еще раз напомнить об опасности. Однако в истории России было немало дней, опороченных террористами. Взрывы жилых домов, в метро, на вокзалах, в общественном транспорте, захваты заложников. Поэтому в День солидарности в борьбе с терроризмом  вспоминают всех жертв экстремистов.

Вместе с ребятами мы посмотрели памятную презентацию – память о тех страшных днях и почтили память минутой молчания всех жертв, пострадавших за все эти годы.

3 нче сентябрь көнне, Беслан корбаннарын искә алу көнендә һәм терроризмга каршы көрәштә бердәмлек көне уңаеннан, Яр буе Морквашы гомуми белем бирү мәктәбе китапханәчесе Прохорова И.Р. 9 нчы сыйныф укучылары белән «Исәннәр хакына исегездә тотыгыз» дип исемләнгән хәтер сәгате үткәрде.

Терроризм - йөзләрчә еллар дәвамында юкка чыга алмаган социумның куркыныч җәрәхәте. Әмма тагын кешеләр бар, алар куя үз максатларын югарырак кеше тормыш. Алар корбаннар яклау өчен кешеләр. Монда радикалларның идея каһарманлыгы юк, янәсе алар үз карашларын яклый.

2004 нче елда Бесланда мәктәпкә һөҗүм була. Террорлык актыннан өч йөздән артык кеше үлгән. Басып алу өч көн дәвам итте. 3 нче сентябрьдә штурм булды. 2020 нче елда без һәлак булган, зыян күргән кешеләрне искә алу һәм тагын бер кат куркыныч турында искә төшерү өчен бу фаҗигане 16 нчы тапкыр искә алабыз. Әмма Россия тарихында террорчылар тарафыннан кырылган көннәр шактый булды. Торак йортларда, метрода, вокзалларда, җәмәгать транспортында шартлаулар, заложникларны алу. Шуңа күрә терроризмга каршы көрәштә бердәмлек көнендә экстремистларның барлык корбаннарын искә алалар.

Балалар белән бергә без истәлекле презентация карадык – ул куркыныч көннәр турында искә алдык һәм бу елларда зыян күргән барлык корбаннарын бер минут тынлык белән искә алдык.

Источник: школа