Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Рыбкина Асия Фаритовна

Новости МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"

3-день зимнего лагеряКышкы лагерьнең 3 нче көне

Опубликовано: 30.12.2019

27 декабря работа пришкольного зимнего лагеря началась необычно. После привычной ежедневной зарядки воспитанников ждала другая необычная зарядка-зарядка голоса. Вместе с воспитателем лагеря Афанасьевой Т.Н. проработали голосовые связки-дружненько спели несколько коротких песен на зимнюю тематику.

После завтрака всех ожидал поход в сельский краеведческий музей. Руководитель музея Храмова Татьяна Павловна, провела обзорную экскурсию «Страницы истории села Набережные Моркваши». Дети посетили все семь залов музея: «Дворянский уголок», «Хозяйственный двор», «Татарско-чувашская народная культура», «Русская изба», «Волга», «Школа» и «Воинская слава». Татьяна Павловна рассказала нескучные истории появления некоторых экспонатов и историю наиболее ценных даров жителей музею. Из ее уст воспитанники много чего интересного узнали о детских и юношеских годах своих родителей. Некоторые экспонаты можно было потрогать руками. Детям поход очень понравился, все были в восторге. На обратной дороге в школу бурно обсуждали, что увидели и запомнили.

27 нче декабрь көнне мәктәп яны кышкы лагере гадәти булмаган эш белән башланып китте. Гадәти көндәлек зарядкадан соң, тәрбияләнүчеләрне тагын бер гадәти булмаган зарядка-тавыш зарядкасы көтә иде. Лагерь тәрбиячесе Афанасьева Т.Н. белән берлектә тавышлы бәйләвечләр эшләделәр - кышкы тематикага берничә кыска җыр җырладылар.

Иртәнге аштан соң барысын да авылның туган якны өйрәнү музеена сәяхәт көтә иде. Музей җитәкчесе Храмова Татьяна Павел кызы «Яр буе Морквашы авылы тарихы битләре» дигән күзәтү экскурсиясе үткәрде. Балалар музейның җиде залында да булдылар: «Дворян почмагы», «Хуҗалык ишегалды», Татар-чуаш халык мәдәнияте», «Рус йорты», «Идел», «Мәктәп» һәм «Хәрби дан». Татьяна Храмова кайбер экспонатларның барлыкка килү тарихы һәм музейда яшәүчеләрнең иң кыйммәтле бүләкләренең тарихы турында сөйләде. Аның авызыннан тәрбияләнүчеләр үз әти-әниләренең балалар һәм яшүсмерләр еллары турында күп кенә кызыклы нәрсәләр белделәр. Кайбер экспонатларны кул белән тотып карарга була иде. Балаларга сәяхәт бик ошады, барысы да таң калды. Мәктәпкә кайткан юлда күргәннәрен һәм истә калдыруларын бер-берсенә кызыклы сөйләделәр.

Источник: школа