Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Саттаров Радик Рифгатович

Новости

Беседа из цикла «Школа прекрасного». Ведущая – преподаватель музыки Набережно – Морквашской СОШ Захарова Ф.Б. Тема: «Казанский Кремль: отзвуки прошлого и звуки настоящего». “Матурлык мәктәбе” цикылыннан әнгәмә. Алып баручы – Яр буе Морквашы авылы мәктәбенең музыка укытучысы- Захарова Ф.Б. Тема: “Казан Кремеле; узганнын һәм хәзергенең кайтавазлары”

Опубликовано: 01.02.2016

Школьники познакомились с историческими этапами развития Казанского Кремля с XVI века до современности, с легендами и документальными фактами знаменитой мечети ханской Казани Кул Шариф и башни Сююмбике, со знаменитым Благовещенским собором. Ребята  узнали, как развивался быт и культура горожан.  Интересными для них оказались и факты современности: сегодня Казанский Кремль – это любимое место горожан и гостей столицы, здесь расположены Национальная картинная галерея, правительственные учреждения.

В беседе были представлены яркие иллюстрации, звучала национальная музыка и старинные знаменные распевы.

«Об истории Казанского Кремля можно рассказывать до бесконечности. Так же до бесконечности можно гулять по его территории, слушая бой часов на Спасской башне, перезвоны колоколов, оживленные голоса горожан и гостей города».

Әлеге чараның максатлары:

-         Балаларны Казан Кремеленың тарихы белән таныштыру.

-         Тарихи һәйкәлләргә игътибарны юнләттерү аша, үсеп килгән нәселдә рухи – әйхлакый сыйфатларны булдыру.

Укучылар Казан үсешенң тарихи этаплары белән таныштылар, Кол Шариф мәчете, Сөембикә манарасы,  Благовщенский соборы белән бәйле риваятьләрне һәм документаль фактларны белделәр.

Шулай ук, укучылар элекеге кешеләр ничек яшәгән, алар нәрсә белән мавыккан турында  ишетә алдылар. Бигрәк тә, балаларга хәзерге вакыт белән бәйле фактлар кызык тоелды, чөнки монда милли рәсем галлереясе һәм идарә итү биналары урнашканнар.

Әнгәмә иллюстрациялар һәм милли музыка белән үрелеп барды.

“Казан Кремеле тарихы турында туктамыйча сөйләп була. Шулай ук, Спасс манарасындагы сәнатьләренең тавышын тыңлап, үзебезнең һәм кунак кешеләребезнең сөйләшүләрен ишетеп,   аның территорияседә туктамыйча йөреп була.”

Әлеге чараның максатлары:

-         Балаларны Казан Кремеленың тарихы белән таныштыру.

Әнгәмә иллюстрациялар һәм милли музыка белән үрелеп барды.