Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Саттаров Радик Рифгатович

Всероссийский Урок добротыБөтенроссия игелек дәресе.

Опубликовано: 23.12.2015

Во время игры  не всем ребятам удалось определить предмет по запаху, тем самым они были проинформированы о проблемах слепоглухих людей.

Упражнение «Поводырь и слепой» вызвал интерес ребят, каждый хотел попробовать преодолеть трудности, связанные со слепотой.

Затем обучающиеся познакомились с новым способом общения «дермографией»- письмо на ладони печатными буквами

При выполнении упражнения «Угадай, что в руке?». добровольцам завязывали глаза. Они по запаху определяли предмет. А потом их просили рассказать о чувствах, которые они испытывали, побывав «слепыми».

Затем, разбившись на пары, на ладошках писали слова. Один пишет, а другой отгадывает слово.

Упражнение «Помощь» способствовало разрушению барьеров во взаимодействии с «инвалидом»

В конце урока ребята познакомились еще с одной азбукой «дактилологией», где каждой букве русского алфавита соответствует определенная конфигурация пальцев

Все вместе писали: БУДЬ ЗДОРОВ, БУДЬ СЧАСТЛИВ, МЫ ВАС ЛЮБИМ!

Директорның тәрбия эшләре буенча урынбасары Кириллова Надежда җитәкчелегендә 1-4 сыйныфлар “Чукырак- сукыр кешеләр – кем? Аларга ничек ярдәм итергә? Ничек алар бу дөньга җайлашалар?” сорауларына җавап биререгә тырыштылар. Бигерәк тә балаларга балаларга дәреснең гамәли элеше ошады. Моннан тыш, укучыларга ишетү һәм күрү сәләтләре чикләнгән кешеләрнең язмышы турында Юрий Малюгин режиссерының  "Кул учындагы сүз” дип аталган документаль фильмы күрсәтелде.

Уен барышында барлык укучы да ис буенча гына предметларны танып бетерә алмадылар. Шулай итеп чукырак -  сукыр кешеләрнең проблемалары турында әйтелеп китте.

«Юл күрстүче һәм сукыр» күнегүсе балаларда кызыксыну хисен уятты. Һәр бер укучы да сукыр кешеләр җиңгән авырлыклары белән танышырга теләделәр.

Шуннан соң аралашуның яңа ысулы “дерморафия”- кул учында язу, белән таныштылар.

«Кулда нәрсә икәнен бел» уены барышында катанашучылар, күзләре бәйләнгә килеш, предметнң исе буенча гына, кулындагы әйберне танып белергә тиешләр иде. Шуннан соң, аларны “сукыр” килеш вакытындагы хис-  кичерешләрен сөйләргә тәгъдим иттеләр.

Соңыннан параларга бүленеп, кул учларында сүзләр язылды. Берсе яза, ә икенчесе шул сүзне әйтергә тиеш була.

«Ярдәм итү» күнегүсе “инвалид” белән бәйләнәшне тудыруга киртә ясаучы сәбәбләрне җимеререргә булышты.

Дәрес ахырында балалар “дакталогия” әлфибасы белән таныштылар. Бу әлифбада һәр рус әлфибасындагы хәрефкә билгеле бел бармаклар конфигурациясе туры килә. Барыбызда : “СӘЛАМӘТ ҺӘМ БӘХЕТЛЕ БУЛЫГЫЗ, БЕЗ СЕЗНЕ ЯРАТАБЫЗ”,- дип яздык.