Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Саттаров Радик Рифгатович

Урок чистоты.

Опубликовано: 24.12.2014

Они побывали в городе Грязнулька, где познакомились с людьми, которые не соблюдают правила личной гигиены, не содержат свои личные вещи в чистоте и порядке. Ученики обсуждали то, как не должны поступать люди по отношению к своему здоровью и предметам, окружающим их.

Побывав в городе Лентяйске, дети сделали вывод: грязнульками бывают, как правило, ленивые люди. Не нужно лениться, иначе можно превратиться в грязнулю. Нужно воспитывать в себе трудолюбие. Порядок нужно соблюдать везде и во всём.

На полустанке «Угадай-ка» ребята отгадывали загадки о предметах личной гигиены.

На станции Бережливых учащиеся вывели правило: нужно бережно относиться к вещам, так как в них вложен труд очень многих людей.

Конечной станцией путешественников был город Чистоты и Порядка. Дети поняли, что городом чистоты может стать их класс, школа, улица, село и т. д. Нужно только не лениться, соблюдать чистоту везде, ухаживать за растениями, весной озеленять школу, родное село.

Бүген Яр буе Моркваш урта белем бирү мәктәбендә чисталык дәресе үтте.1-4 сыйныф укучылары мавыктыргыч сәяхәткә юнәлделәр.Алар Шапшаклар шәһәрендә булып шәхси гигиена таләпләрен үтәмичә,үзләренең шәхси әйберләрен чисталыкта тотмаучылар белән таныштылар.Укучылар үзләренең исәнлекләренә һәм әйләнә-тирәдәге шәхси әйберләренә салкын карарга тиеш түгелләр дип сөйләштеләр.

Ялкаулар шәһәрендә булып  балалар йомгак ясадылар: ялкау кешеләр генә шапшак булалар.Ялкауланырга кирәкми  - алайса шапшакка әйләнергә мөмкин.Үзеңдә эш сөючәнлек тәрбияләргә кирәк.Тәртипне һәркайда сакларга кирәк.

“Җавап тап”тукталышында балалар шәхси гигиена әйберләре турында табышмаклар чиштеләр.

“Сакчыллар” тукталышында үзләренә кагыйдә чыгардылар:әйберләргә сакчыл карарга кирәк,чөнки аларга күп кешеләрнең хезмәте куелган.

Сәяхәтчеләрнең соңгы тукталышы = Чисталык һәм Тәртип шәһәре булды.Чисталык шәһәре булып аларның класслары, мәктәпләре, урамнары, авыллары булырга мөмкин икәнлеген балалар аңлады. Һәр җирдә чисталык тоту,үсемлекләрне тәрбияләү,яз көне мәктәпне һәм авылны яшелләндерү өчен ялкауланмаска  гына  кирәк.