Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Саттаров Радик Рифгатович

Круглый стол. Түгәрәк өстәл.

Опубликовано: 23.02.2014

Организатор ученица 10 класса Яна Михайлова заранее пригласила гостей из дружественных государств принять участие в мероприятии. Гости рассказали как проводятся у них выборы и какие вопросы приходится им решать.
Ребята познакомились с основами избирательного права в демократическом обществе, правами избирателей. Большинство участников выразили мнение, что на выборы нужно ходить, так как это одно из проявлений культуры гражданина, без которой невозможно существование демократического общества.
Участники дискуссии остались довольными своим выступлениями. Показали свое умение логически мыслить, анализировать, решать проблемные задачи, выражать собственные взгляды, аргументировать.

Түгәрәк өстәл.

Республикада  “Р.Т.яш хокук сайлаучылар көне”дип аталган акция баруына багышлап тарих укытучысы Баданина А.В. өлкән сыйныф укучылары белән «Сайлауларга ни өчен барырга кирәк» дигән түгәрәк өстәл үткәрде.

10-нчы сыйныф укучысы Михайлова Я. оештыручы буларак бу чарада катнашырга алдан ук төрле милләт  кунакларын чакырды. Алар үз илләрендә сайлаулар  ничек  узуы  турында  сөйләделәр.                                                                                                                                                                                                                Укучылар демократик җәмгыятнең сайлау хокукларының нигезләре белән,сайлаучыларның хокуклары белән таныштылар .Түгәрәк өстәл ахырында барлык укучылар «сайлауларга барырга кирәк» дигән нәтиҗә чыгардылар, чөнки бу барлык  гражданнарның да әхлак тәрбиясен  күрсәтү.                               Моназарада катнашучлар үзләренең чыгышларыннан бик канәгать калдылар.Алар үзләренең логик фикерләү  сәләтләрен,анализ итә белүләрен, төрле карарлар чыгара алуларын күрсәттеләр.