Адрес: 422594, с. Набережные Моркваши, ул. Тургенева, д. 2
Телефон: +7(843)-793-16-92
E-Mail: 1516000003@tatar.mail.ru, markschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Набережно-Морквашская СОШ"
Руководитель: Саттаров Радик Рифгатович

Акция «Чистый берег» «Чиста яр» акциясе

Опубликовано: 14.09.2019

14 сентября учащиеся 5-го класса под руководством Тулаева Д.В. приняли участие в акции «Чистый берег». Взяв пакеты для мусора, ребята отправились на берег нашей любимой реки – Волга. Как же ребята были удивлены увиденным! Кругом валялось много пластмассовых бутылок из-под лимонада и сока, бумага, коробки, целлофановые пакеты, стеклянные бутылки и многое другое.
Но ребят это ничуть не испугало, они активно принялись за работу. Учащиеся нашей школы доказали, что собрать за собой мусор в пакеты и унести с берега - совсем не трудно. Уже через час они увидели, как преобразился берег. Ребята для сделали вывод, что засорять берег любимой реки нельзя, ведь это наносит ущерб экологии. А сколько положительных эмоций испытали дети, когда увидели плоды своего труда – чистый и красивый берег!

14 нче сентябрь көнне 5 нче сыйныф укучылары Тулаев Д.В. җитәкчелегендә «Чиста яр» акциясендә катнаштылар. Чүп пакетларын алып, балалар яраткан елгасы - Идел ярына юнәлделәр. Балалар күргәннәренә ничек гаҗәпләнделәр! Әйләнә-тирәдә лимонад һәм сок, кәгазь, тартмалар, целлофан пакетлар, пыяла шешәләр һ.б. күп пластмасса шешәләр агылды.

Тик бу егетләрне куркытмады, алар актив рәвештә эшкә кереште. Безнең мәктәп укучылары үзләре артыннан чүп-чарны пакетларга җыеп, ярдан алып китү кыен түгеллеген исбатладылар. Бер сәгатьтән соң алар ярның ничек үзгәрүен күрделәр. Балалар яраткан елгасының ярын чүпләргә ярамый, чөнки бу экологиягә зыян китерә дигән нәтиҗә ясадылар. Ә балалар үз хезмәт җимешләрен – чиста һәм матур ярны күргәч, күпме уңай хис-кичерешләр кичерделәр!

Источник: школа