• Верхнеуслонский
  • Школы
  • МБОУ «Матюшинская средняя общеобразовательная школа» Верхнеуслонского муниципального района Республики Татарстан\Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районының "Матюшино урта гомуми белем бирү мәктәбе" муниципаль бюджетлы гомуми белем бирү учреждениесе.

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Матюшинская средняя общеобразовательная школа» Верхнеуслонского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422575, Республика Татарстан, Верхнеуслонский район, пос. Бакча-Сарай, ул. Молодёжная, д. 1
Телефон: +7(843)-793-03-56
E-Mail: matschool@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Матюшинская СОШ"
Руководитель: Шарафеева Римма Анваровна

Опубликовано: 18.05.2022

Саннар дәресе

Санлы икътисад өлкәсендә Бөтенроссия Белем бирү проекты кысаларында Матюшино урта мәктәбендә чираттагы «Саннар дәресе» үтте. Дәреснең төп идеясе һәм максаты - укучыларда VR һәм ARНЫ эшләүдә катнашучы белгечләр, аларның эш принциплары, бу өлкәдә һөнәри үсеш мөмкинлекләре турында күзаллаулар формалаштыру. Чарада 1-11 сыйныф укучылары катнашты. "Саннар дәресләре" укучыларны IT-технологияләр өлкәсенә җәлеп итүгә юнәлдерелгән.

Информатика укытучысы Гүзәл Токарева һәм сыйныф җитәкчеләре Алсу Арсланова, Лилия Гузельбаева «виртуаль чынбарлык» һәм «өстәмә чынбарлык» төшенчәләре турында сөйләделәр. Балалар ничек виртуальлек булдырылуын, анда ул кулланыла, һәм кем аны булдыруда катнаша. Педагоглар технологияләрнең безнең кабул итүгә ничек йогынты ясый алуы турында аңлаттылар. Әйтик, виртуальлек атрибутлары – күзлек, шлем, контроллер, «башка дөньяга чумарга» мөмкинлек бирә, шул ук вакытта сенсор системалары ярдәмендә безнең аңыбызны алдап була.

Укучыларга шулай ук «киберкуркынычсызлык» төшенчәсе турында да сөйләделәр, Интернет челтәрендә йөрү кагыйдәләре турында сөйләделәр.

Информатика укытучысы әйтүенчә, әгәр дә мәктәп программасы предметларын актив өйрәнсә, программалаштыру, модельләштерү яки аның белән чиктәш юнәлешләр буенча өстәмә курслар үтсә, виртуаль һәм өстәмә чынбарлык белән мавыгуы тулы канлы һөнәргә әверелергә мөмкин. Болар барысы да ИТ өлкәсендә һөнәр сайларга ярдәм итәчәк.