• Детские сады
  • Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Мало Рясинский детский сад «Дуслык» Высокогорского муниципального района РТ / "Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының "Кече Рәс "Дуслык" балалар бакчасы мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Мало Рясинский детский сад "Дуслык" Высокогорского муниципального района РТ" / "Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының "Кече Рәс"Дуслык" балалар бакчасы " мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 422729, Республика Татарстан, Высокогорский район, дер. Малый Рясь, ул. Г.Камала, д 12 а
Телефон: +7(843)-656-18-83
E-Mail: duslik12@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Мало Рясинский детский сад "Дуслык"
Руководитель: Зарипова Гузель Мидхатовна
Год основания учреждения: 2012
У нас учатся: 14 воспитанник
У нас учат: 1 воспитатель

Новости/Яңалыклар

Науруз байрам/Нәүрүз бәйрәм

Опубликовано: 23.03.2018

Нәүрүз − төрки халыкларның кышны озату, язны каршылау бәйрәме.
«Нәүрүз» сүзе фарсы теленнән «яңа көн» дигәнне аңлата. Бу бәйрәм көн белән төн тигезләшкән чорга туры килә. Урта, Кече Азия илләрендә 21 нче мартта Яңа елны каршылыйлар. Иран, Әфганстан һәм башка кайбер илләрдә ул дәүләт бәйрәме итеп кабул ителгән. Биредә ул язны каршылап, язгы кыр эшләре алдыннан үткәрелә торган халык бәйрәменә әйләнгән.
Нәүрүзне безнең халкыбыз да бәйрәм итә. Бу көнне балалар йорттан йортка кереп, «нәүрүз әйтеп» йөргәннәр. Нәүрүз такмагын әйтеп, алар хуҗаларга бәхет, уңыш теләгәннәр. Хуҗалар исә балаларга бүләкләр әзерләгәннәр: нәүрүз боткасы өчен ярма, йомырка, май биргәннәр. Аннан бөтен авыл халкы нәүрүз боткасына җыелган, бәйрәм иткән.