Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение-Тюлячинский детский сад №2 Тюлячинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422080, Республика Татарстан, Тюлячинский район с. Тюлячи, ул. Молодежная, дом 13А
Телефон: +7(843)-602-14-14
E-Mail: dsad.tul2@tatar.ru,farida_hasanshina@mail.ru
Короткое название: МБДОУ-Тюлячинский детский сад №2
Руководитель: Хасаншина Фарида Фаннуровна

Новости детского сада

В Тюлячинском детском саду №2 прошла тематическая неделя «Мы за раздельный сбор мусора!»/ Теләче 2нче балалар бакчасында «Без калдыкларны аерым җыю яклы!» атналыгы үткәрелде

Опубликовано: 12.04.2024

В Тюлячинском детском саду №2 прошла тематическая неделя «Мы за раздельный сбор мусора!». Каждому воспитаннику представилась возможность стать активным участником всех событий экологической недели, попробовать себя в разных ролях, выдвинуть и реализовывать свои идеи.

В течение недели дети обсуждали экологические темы: «Зачем сортировать мусор», «Как эффективно вторично использовать отходы», «Проблемы загрязнения окружающей среды мусором» и участвовали в акциях "Сдай батарейку-сохрани природу!", "Крышка-малышка" и "«Сдай макулатуру- спаси дерево!». Также воспитанники старших группы совместно с родителями участвовали в конкурсе поделок из  из бросового материала.

12 апреля наш детский сад посетили специалисты из Северного территориального управления Минэкологии и природных ресурсов РТ и ГПКЗ "Ашит" Госкомитета РТ по биологическим ресурсам. Воспитанники первой младшей группы показали им занятие «Яз,яз җитә!», которое помогло детям узнать много нового о перелетных птицах, юные экологи второй младшей группы  показали свои знания по раздельному сбору мусора и вспомнили  правила поведения в лесу. Воспитанники старшей группы оказали фольклорный татарский национальный праздник, посвященный прилету первых весенних птиц «Карга боткасы». По окончании выступлений, гости побеседовали с воспитанниками и подарили им игру-раскраску "Школа экологии".

Теләче 2нче балалар бакчасында «Без калдыкларны аерым җыю яклы!» атналыгы үткәрелде. Атна дәвамында һәр балага барлык экологик чараларда актив катнашу, үзен төрле рольләрдә сынап карау, үз идеяләрен тормышка ашыру мөмкинлеге бирелде.

Атналык барышында балалар тәрбияче апалары белән берлектә «Ни өчен калдыкларны аерым җыярга кирәк?», «Калдыкларны ничек икенче тапкыр нәтиҗәле кулланырга», «Тирә-яктагы мөхитне чүп-чар белән пычрату проблемалар» темаларына сөйләштеләр; "Макулатура җыеп агачларны саклыйк!", "Кулланылган батарейкаларны тапшырыйк-табигатьне саклыйк!" һәм пластик капкачларны җыю буенча акцияләрдә катнаштылар, экологик уеннар уйнадылар . Шулай ук зур төркемнәрендә тәрбияләнүчеләр ата–аналар белән берлектә бакча күләмендә уздырылган ташландык материалдан эшләнгән кул эшләнмәләр, җимлекләр ясау бәйгеләрендә катнаштылар.

12нче апрель көнне балалар бакчасына ТР экология экология һәм табигый ресурслар министрлыгының Төньяк территориаль идарәсе белгече Хурамшина Талия Тәлгат кыз белән берлектә ТР Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты Ашыт дәүләт сакланышы белгечләре Абдрахманова Гөлнара Ильяс кызы һәм Әхмәтҗәнов Рашит Зиннур улы килде. Аларга беренче кечкенәләр төркеме тәрбиячесе Гөлсинә Фәүхетдин кызы «Яз,яз җитә!" шөгылен күрсәтте, бу шөгыль балалар күчмә кошлар турында күп яңалыклар белергә ярдәм итте. Икенче кечкенәләр төркеменә йөрүче яшь экологлар тәрбияче апалары Кадрия Илдар кызы белән чүп-чарны аерым җыю буенча белемнәрен күрсәттеләр һәм урманда үз-үзләрен тоту кагыйдәләрен искә төшерделәр. Өлкән төркем тәрбияләнүчеләре яз хәбәрчеләре-кара каргаларның килүенә багышланган  татар милли бәйрәме "Карга боткасын" үткәрделәр. Татар халкының борыңгыдан килгән сынмышлары, җырлары, мәкальләре, биюләре аша тәрбияче апалары Айгөл Хөрмәтулла кыз һәм зилә Зариф кызы балаларда кошларга карарата сакчыл караш тәрбияләде.

Килгән белгечләр дә балаларга ни өчен өйдә дә калдыкларны аерым җыярга кирәклеген, алардан нинди әйберләр ясалуын бик яхшылап аңлаттылар һәм экологик уеннар бүләк иттеләр.