С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

• Тетюшский
  • Детские сады
  • МБДОУ «Детский сад «Малыш» города Тетюши» Тетюшского муниципального района РТ \ Татарстан Республикасы Тәтеш муниципаль районы "Тәтеш шәhәре "Сабый" балалар бакчасы" муниципаль мәктәпкәчә белем бирү бюджет учреждениесе.

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад «Малыш» города Тетюши» Тетюшского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422370, Республика Татарстан, Тетюшский район, г. Тетюши, ул. Свердлова, д. 75
Телефон: 8 (84373)2-53-38
E-Mail: sadik.malysh@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Детский сад «Малыш» города Тетюши»
Руководитель: Орехова Оксана Владимировна

Д.Родари "Чиполлино"

Опубликовано: 23.10.2020

Бүген зурлар һәм мәктәпкә әзерлек төркемендә Итальян әкиятчесе Джанни Родариның тууына 100 ел тулуга багышланган тематик әңгәмә узды. Аның максаты: мәктәпкәчә яшьтәге балаларны китап мәдәнияте дөньясына җәлеп итү. Презентацияне караганнан соң, балалар аның биографиясе һәм иҗаты белән таныштылар, шулай ук язучының балачагы хәерче, әмма яраткан гаиләдә үткәнен белделәр. Көн дәвамында балалар «Чиполлино маҗаралары»исемле малай - суган турында мультфильм карадылар. Бу әкият иң катлаулы, файдасыз хәлләрдә, дуслык һәм гаделлек, үпкәләнгән һәм бәлагә тарыган кешеләрне тоя белүдән баш тартырга өйрәтә. Әкиятнең сюжеты балаларны гына түгел, өлкәннәрне дә кызыксындыра.

Безнең илдә Джанни Родари киң танылган, еш кына кунакка килгән, ә менә туган Италиядә аның популярлыгы бик озак булып калган. Ул һәр фәнне җанландырып, аның турында гадәти булмаган тарих уйлап таба алды. Аның әсәрләре мәктәп программасына кертелгән иде, алар буенча мультипликацион һәм нәфис фильмнар төшерелде, шуңа күрә әкиятче үз китапларында, әкият геройларында һәм балалар йөрәгендә мәңге яшәячәк.