Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад «Малыш» города Тетюши» Тетюшского муниципального района Республики Татарстан
Визитная карточка
| Адрес: | 422370, Республика Татарстан, Тетюшский район, г. Тетюши, ул. Свердлова, д. 75 |
| Телефон: | 8 (84373)2-53-38 |
| E-Mail: | Ds-tet.Malysh@tatar.ru; Sadik.malysh@mail.ru |
| Министерство: | Министерство образования и науки Республики Татарстан |
| Короткое название: | МБДОУ «Детский сад «Малыш» города Тетюши» |
| Руководитель: | Орехова Оксана Владимировна |
| Год основания учреждения: | 1979 |
| У нас учатся: | 60 |
| У нас учат: | 7 |
Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад «Малыш» города Тетюши» Тетюшского муниципального района Республики Татарстан - новости
Страницы: ( 1 ) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >>
-
Международный Олимпийский день 24.06.2026

23 июня в России отмечается Международный Олимпийский день.
В нашем детском саду в честь этого события прошел День олимпиады. Воспитатели рассказали детям об истории олимпийских игр, их символах и традициях, играли в дидактические игры и раскрашивали символы олимпийских игр, что помогло малышам лучше понять значение этого замечательного праздника. Затем наши воспитанники приняли участие в малых олимпийских играх. Соревнования прошли весело и задорно, каждый участник получил заряд бодрости и массу положительных эмоций!
Мы гордимся нашими маленькими спортсменами и уверены, что среди них есть будущие олимпийские чемпионы!23 июнь Россиядә Халыкара Олимпия көне билгеләп үтелә. Безнең балалар бакчасында бу вакыйга уңаеннан олимпиада көне узды. Тәрбиячеләр балаларга Олимпия уеннары тарихы, аларның символлары һәм традицияләре турында сөйләделәр, дидактик уеннар уйнадылар һәм Олимпия уеннары символларын буядылар, бу исә балаларга әлеге бәйрәмнең мәгънәсен яхшырак аңларга ярдәм итте. Аннары безнең балалар кече Олимпия уеннарында катнаштылар. Ярышлар күңелле һәм дәртле үтте, һәр катнашучыга күңел күтәренкелеге һәм бик күп уңай хис-кичерешләр бирелде! Без үзебезнең кечкенә спортчыларыбыз белән горурланабыз һәм алар арасында булачак олимпия чемпионнары барлыгына ышанабыз!
-
"День памяти и скорби" 22.06.2026

Каждый год 22 июня мы вспоминаем трагические события Великой Отечественной войны, которая стала одной из самых сложных страниц в истории России. Этот день напоминает нам о жертвах, стойкости и патриотизме народа в годы войны.
В день памяти и скорби, педагоги детского сада “Малыш” провели тематические мероприятия, направленные на нравственное и патриотическое воспитание детей. С воспитанниками были проведены беседы, просмотры видеороликов и сюжетов о тех страшных событиях, которые происходили во время войны. Ребята старшего возраста нарисовали плакат "Помним и скорбим", а младшие дошкольники выполнили аппликацию "Свеча памяти".
Сегодняшние дети – будущее нашей страны. Поэтому так важно сохранять память о тех событиях, которые сформировали нашу страну, наших предков.Ел саен 22 июньдә без Россия тарихында иң катлаулы битләрнең берсенә әверелгән Бөек Ватан сугышының фаҗигале вакыйгаларын искә төшерәбез. Бу көн безгә сугыш елларында халыкның корбаннарын, ныклыгын һәм патриотизмын искә төшерә.
Хәтер һәм кайгы көнендә "Сабый" балалар бакчасы педагоглары балаларга әхлакый һәм патриотик тәрбия бирүгә юнәлдерелгән тематик чаралар үткәрделәр. Тәрбияләнүчеләр белән әңгәмәләр үткәрелде, сугыш вакытында булган куркыныч вакыйгалар турында видеороликлар һәм сюжетлар каралды. Өлкән яшьтәге балалар "Хәтерлибез һәм кайгырабыз" дигән плакат ясадылар, ә мәктәпкәчә яшьтәге балалар "Хәтер шәме"дигән аппликация ясадылар. Бүгенге балалар-илебезнең киләчәге. Шуңа күрә илебезне, ата-бабаларыбызны формалаштырган вакыйгалар турында хәтерне саклау бик мөһим.
-
"Безопасность на воде в летний период" 18.06.2026

В течении недели для воспитанников старшего возраста детского сада «Малыш» прошли тематические беседы по безопасности на воде в летний период «Чтобы не было беды, будь осторожен у воды!» С водой связано большое количество несчастных случаев, большинство из которых – следствие легкомысленного поведения и пренебрежение простейшими мерами безопасности. Ребятам напомнили о правилах поведения на реках, озерах, у воды, а также рассказали о том, что купание в неизвестном водоеме может быть чревато серьезными травмами, можно пораниться о дно или о предметы, которые есть в воде.
Уважаемые взрослые, будьте бдительны!
Тщательно контролируйте поведение детей на водоемах, не оставляйте детей без присмотра, проводите с ними беседы по правилам поведения на воде!
Атна дәвамында «Сабый» балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр өчен җәйге чорда суда куркынычсызлык буенча тематик әңгәмәләр үткәрелде."Су белән күп санлы бәхетсезлек очраклары бәйле, аларның күбесе-җиңел акыллы үз-үзеңне тоту һәм иң гади куркынычсызлык чараларын санга сукмау нәтиҗәсе. Балаларга елгаларда, күлләрдә, су буенда үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен искә төшерделәр, шулай ук билгесез сулыкта коену җитди җәрәхәтләр китерергә мөмкин, су төбенә яисә суда булган әйберләргә имгәнергә мөмкин, дип сөйләделәр.
Хөрмәтле өлкәннәр, уяу булыгыз!
Сулыкларда балаларның үз-үзләрен тотышын җентекләп тикшереп торыгыз, балаларны караучысыз калдырмагыз, алар белән Суда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре буенча әңгәмәләр үткәрегез!
-
Акция "Красная гвоздика" 16.06.2026

Коллектив детского сада принял участие в благотворительной акции "Красная гвоздика"
-
"С любовью к России!" 11.06.2026

В преддверии главного государственного праздника в детском саду «Малыш» прошла тематическая неделя, посвященная Дню России. Были проведены беседы о нашей необъятной и великой стране. Дети закрепили знания о символиках России и традициях русского народа, поучаствовали в развлечении «Моя Россия», водили хороводы, пели, танцевали, читали стихи. Ребята старшего возраста изготовили поделки в виде сердечек, раскрашенных в цвета триколора, воспитанники средней группы нарисовали Российский флаг.
Детям было очень интересно и радостно. У них осталось много впечатлений от мероприятий, посвящённых празднованию Дня России.
С Днем России! Мира, тепла, добра, радости и света!
Кечкенәдән Россиягә мәхәббәт белән!
Төп дәүләт бәйрәме алдыннан «Сабый» балалар бакчасында Россия көненә багышланган тематик атна узды. Безнең иксез-чиксез һәм бөек илебез турында әңгәмәләр үткәрелде. Балалар Россия символикалары һәм рус халкының гореф-гадәтләре турында белемнәрен ныгыттылар, «Минем Россия» күңел ачу чараларында катнаштылар, әйлән-бәйлән уйнадылар, җырладылар, биеделәр, шигырьләр укыдылар. Өлкән яшьтәге балалар триколор төсенә буялган йөрәк рәвешендә эшләнмәләр ясадылар, урта төркемдә тәрбияләнүчеләр Россия әләмен ясадылар. Балаларга бик кызык һәм шатлыклы булды. Аларда Россия көнен бәйрәм итүгә багышланган чаралардан бик күп тәэсирләр калды. Россия Көне Белән! Тынычлык, җылылык, яхшылык, шатлык һәм яктылык!
-
Сабантуй 05.06.2026

Богатая культура нашего многонационального края дает большие возможности для воспитания и образования подрастающего поколения. У каждого народа есть свои традиции, праздники, игры. Одним из значимых и больших праздников в нашей республике считался Сабантуй (праздник плуга). Сабантуй - это веселое празднование окончания полевых и посевных работ, на котором не утихают национальные песни и пляски, шуточные конкурсы и спортивные состязания. Традиционно в начале июня в детском саду "Малыш" проводится праздник Сабантуй. В празднике приняли участие все дети. Ребята показали свою ловкость и умения в национальных играх: «Прыжки в мешках», "Бег с коромыслами и ведрами" «Перенеси яйцо в ложке», «Скачки на лошадях», «Попади с закрытыми глазами по горшку» и др. У маленьких участников Сабантуя надолго останутся незабываемые впечатления об этом красивом национальном празднике.
Күпмилләтле халкыбызның бай мәдәнияте үсеп килүче буынны тәрбияләү һәм тәрбияләү өчен зур мөмкинлекләр бирә. Һәр халыкның үз традицияләре, бәйрәмнәре, уеннары бар. Безнең республикада иң мөһим һәм зур бәйрәмнәрнең берсе-Сабантуй (сабан бәйрәме). Сабантуй-кыр һәм чәчү эшләренең тәмамлануын күңелле бәйрәм итү, анда милли җырлар, биюләр, шаян конкурслар, спорт ярышлары тынмый. Традиция буенча июнь башында "Сабый" балалар бакчасында Сабантуй бәйрәме үткәрелә. Бәйрәмдә барлык балалар да катнашты.
Балалар милли уеннарда үзләренең җитезлекләрен һәм осталыкларын күрсәттеләр: «Капчыкларда сикерү", "Көянтә һәм чиләкләр белән йөгерү", «Кашыкта йомырка күчерү», «атларда чабыш», «Күзеңне йомып чүлмәккә тап». Сабантуйда катнашучы нәниләрнең бу матур милли бәйрәм турында онытылмас тәэсирләр калачак. -
День защиты детей 01.06.2026

Традиционно в первый день лета отмечается Международный праздник – День защиты детей. Это не только праздник для детворы, но и напоминание обществу о необходимости защищать права ребенка, чтобы все дети росли здоровыми, счастливыми, занимались любимым делом и в будущем стали успешными гражданами своей страны.
Сегодня в детском саду "Малыш" для детей всех возрастных групп было подготовлено и проведено праздничное, веселое, познавательное и увлекательное мероприятие. В гости к ребятам приходили веселый Клоун и Заяц. Они создали праздничную атмосферу и порадовал детей веселыми шутками, играми и танцами.
Было много улыбок, хорошего настроения и незабываемых впечатлений. А ребята старшего возраста посетили еще и праздничное мероприятие в центральном городском парке. Этот замечательный, веселый праздник останется надолго в памяти у ребят.Традиция буенча җәйнең беренче көнендә Халыкара бәйрәм – Балаларны яклау көне билгеләп үтелә. Бу балалар өчен бәйрәм генә түгел, ә барлык балалар да сәламәт, бәхетле булып үссен, яраткан эшләре белән шөгыльләнсен һәм киләчәктә үз иленең уңышлы гражданнары булсын өчен, балаларның хокукларын яклау кирәклеге турында җәмгыятькә искәртү дә. Бүген "Сабый" балалар бакчасында төрле яшьтәге балалар өчен бәйрәм, күңелле, кызыклы һәм мавыктыргыч чара уздырылды. Балалар янына кунакка күңелле Клоун һәм Куян килә иде. Алар бәйрәм рухы тудырды һәм балаларны күңелле мәзәкләре, уеннары һәм биюләре белән сөендерде. Елмаюлар, яхшы кәеф һәм онытылмас тәэсирләр күп булды. Ә өлкән яшьтәге балалар үзәк шәһәр паркында бәйрәм чарасында да булдылар. Бу искиткеч, күңелле бәйрәм балаларның хәтерендә озакка калачак.
-
Выпускной 2026 28.05.2026

26 мая в подготовительной группе детского сада "Малыш" царила особая атмосфера — немного грустная, но очень торжественная. Наши повзрослевшие дети прощались со своей первой ступенькой образования! Выпускной вечер открылся с торжественного приветствия, где каждый выпускник почувствовал себя настоящей звездой!
Красивые, нарядные и такие серьезные ребята кружились в танцах, пели трогательные песни, читали стихи, мечтали о будущих профессиях и показывали, чему научились за эти годы. Глядя на них, воспитатели и родители едва сдерживали слезы гордости: ведь когда-то они пришли к нам робкими малышами, а теперь они — настоящие будущие первоклассники. Конечно же не обошлось и без сюрпризов, на праздник к ребятам приходили гости, одной из которых была современный блогер Мария. Она вела репортаж о выпускниках и зажгла детей интересными играми и танцами. Пришли проводить выпускников и малыши, они пожелали ребятам хорошей учебы в школе.
Особенно трогательными стали прощальные слова воспитателей и теплые поздравления родителей.
Дети получили памятные дипломы и подарки, а в глазах взрослых блестели слезы радости и легкой грусти — ведь детство делает первый шаг к школе.
В рамках всероссийского движения «Первых» на выпускном балу председатель местного отделения Борисова Е.С. поздравила выпускников с окончанием детского сада, сказала важные напутственные слова детям и их родителям, и торжественно вручила каждому выпускнику значок движения. Этот момент стал символом вступления в большую, дружную команду активных, творческих и целеустремленных ребят. Кроме этого, Елена Сергеевна вручила подарки детскому саду: книгу «Сказки о главном», пазлы, домино, ростомер и персонажи для кукольного театра.
Впереди у наших выпускников — школьная пора, новые открытия и верные друзья.
Огромное спасибо родителям за доверие, поддержку и активное участие в жизни сада!26май көнне "Сабый" балалар бакчасының әзерлек төркемендә үзенә бертөрле атмосфера хөкем сөрде — бераз моңсу, ләкин бик тантаналы. Олы яшьтәге балаларыбыз беренче белем баскычлары белән саубуллаштылар! Чыгарылыш кичәсе тантаналы сәламләү белән ачылды, анда һәр чыгарылыш укучысы үзен чын йолдыз итеп хис итте! Матур, матур һәм шундый җитди балалар биюдә әйләнделәр, күңелгә үтеп керә торган җырлар җырладылар, шигырьләр укыдылар, киләчәк һөнәрләре турында хыялландылар һәм бу елларда нәрсәгә өйрәнгәннәрен күрсәттеләр. Аларга карап, тәрбиячеләр һәм ата-аналар горурлык яшьләрен көчкә тыеп калдылар: кайчандыр алар безгә кыюсыз сабыйлар булып килгәннәр, ә хәзер алар — чын-чынлап беренче сыйныф укучылары. Әлбәттә инде сюрпризларсыз да булмады, бәйрәмгә балалар янына кунаклар килде, шуларның берсе заманча блогер Мария иде. Ул чыгарылыш сыйныф укучылары турында репортаж алып барды һәм балаларны кызыклы уеннар һәм биюләр белән яндырды. Чыгарылыш укучыларын озатырга нәниләр дә килде, укучыларга мәктәптә яхшы укуларын теләделәр. Тәрбиячеләрнең саубуллашу сүзләре һәм ата-аналарның җылы котлаулары аеруча күңелгә үтеп керерлек булды. Балалар истәлекле дипломнар һәм бүләкләр алдылар, ә өлкәннәрнең күзләрендә шатлык һәм җиңелчә сагыш яшьләре ялтырады-балачак мәктәпкә беренче адымны ясый бит. «Беренчеләр» бөтенроссия хәрәкәте кысаларында чыгарылыш балында җирле бүлекчә рәисе Борисова Е.С. чыгарылыш укучыларын балалар бакчасын тәмамлау белән котлады, балаларга һәм аларның ата-аналарына мөһим үгет-нәсыйхәт сүзләре әйтте һәм тантаналы рәвештә һәр чыгарылыш укучысына хәрәкәт билгесен тапшырды. Бу мизгел актив, иҗади һәм максатчан егетләрнең зур, бердәм командага керү символына әверелде. Моннан тыш, Елена Сергеевна балалар бакчасына бүләкләр тапшырды: «Төп нәрсәләр турында әкиятләр» китабы, пазллар, домино, ростомер һәм курчак театры өчен персонажлар. Безнең чыгарылыш укучыларыбызның алда-мәктәп вакыты,яңа ачышлар һәм тугры дуслар. Ата-аналарга ышанычлары, ярдәмнәре һәм бакча тормышында актив катнашулары өчен зур рәхмәт!
-
День пограничника 28.05.2026

28 мая в России отмечается День пограничника. Пограничник - это ответственная и героическая профессия.
Сегодня ребята познакомились с символикой пограничных войск, пополнили знания о героической профессии - пограничник, застава, дозор, граница, пограничный столб, пограничная полоса.
Дошколята узнали, что есть такая профессия - "Родину защищать!".
Служба на границе не просто профессия, это призвание, любовь к Отечеству, высокий профессионализм и верность присяге. Ребята вместе с педагогами приняли участие в Митинге, посвященному Дню пограничника и возложили цветы к памятнику.
Пограничник, ты в ответе
За народ, за мирный труд,
В городах и селах дети
Пусть счастливыми растут!28 майда Россиядә Чик сакчылары көне билгеләп үтелә. Чик сакчысы-җаваплы һәм героик һөнәр. Бүген балалар чик буе гаскәрләренең символикасы белән таныштылар, героик һөнәр турында белемнәрен тулыландырдылар - чик сакчысы, застава, дозор, чик, чик баганасы, чик полосасы. Мәктәпкәчә яшьтәгеләр Шундый һөнәр барлыгын белделәр - "Ватанны якларга!". Чик буенда хезмәт итү һөнәр генә түгел, ул чакыру, Ватанга мәхәббәт, югары профессионализм һәм антка тугрылык. Балалар педагоглар белән бергә Чик сакчылары көненә багышланган митингта катнаштылар һәм һәйкәлгә чәчәкләр салдылар.
-
Комплектование групп на 2026 - 2027 учебный год
22.05.2026
Уважаемые родители!
01 июня 2026 года начинается комплектование детского сада на новый 2026/2027 учебный год.
Комплектование будет осуществляться через республиканскую систему АИС «Электронный детский сад».
В МБДОУ «Детский сад «Малыш» города Тетюши» на 2026/2027 учебный год имеются свободные места в следующих возрастных категориях:
от 1 до 3 лет – 7 мест,
от 3 до 5 лет – 12 мест,
от 5 до 7 лет – 3 мест.
Подать заявление об устройстве ребёнка в детский сад, а также отследить положение ребёнка в очереди можно на Портале государственных и муниципальных услуг.











