• Сармановский
  • Детские сады

Адрес: 423368, Республика Татарстан, Сармановский район, п.г.т.Джалиль, ул. Ленина, 23
Телефон: (8-85559) 67-693
E-Mail: chazrez@mail.ru
Короткое название: МБДОУ №3 "Аленушка"
Руководитель: Хазиева Резеда Максутовна

Новости ДОУ №3

Сабантуй 2023

Опубликовано: 16.06.2023

Сабантуй бәйрәме – татар халкының йөзек кашы булган зур бәйрәмнәрнең берсе. Без бай тарихыбызны, татар халкының гореф-гадәтләрен, йолаларын күз карасыдай сакларга тиеш.
Татар халкының моңлы җырлары, дәртле биюләре, кызыклы уеннары балаларның күңелләрендә уелып калсын өчен бакчабызда Сабантуй бәйрәме гөрләп узды. Бәйрәм башланыр алдыннан бүләк җыю йоласы уздырылды. Балалар сабантуй турында җырлар, шигырьләр сөйләделәр. Бәйрәм яшел үләнле мәйданчыкта үткәрелде. Бертуктаусыз милли көйләр яңгырады.
Кунакка килгән Шүрәле балаларга бик күп төрле татар халык уеннары уйнатты: аркан тартышу, капчык киеп йөгерү, кашык белән су ташу, таяк тартып көч сынашу, кашыкка йомырка салып чабу, чүлмәк вату һ.б. Бәйрәмнән бер бала да бүләксез китмәде. Бакчада оештырылган әлеге чара балаларның күңеленә бик хуш килде.