• Сармановский
  • Детские сады

Адрес: 423368, Республика Татарстан, Сармановский район, п.г.т.Джалиль, ул. Ленина, 23
Телефон: (8-85559) 67-693
E-Mail: chazrez@mail.ru
Короткое название: МБДОУ №3 "Аленушка"
Руководитель: Хазиева Резеда Максутовна

Новости ДОУ №3

Татарский народный праздник «Карга боткасы»/ «Карга боткасы» татар халык бәйрәме

Опубликовано: 02.04.2021

2 апреля в Джалильском детском саду №3 «Алёнушка» прошел праздник «Карга боткасы», посвященный приветствию грачей и чествованию весны. Мероприятие было организовано с целью ознакомления детей и воспитания к татарскому народному творчеству, традициям, декоративно прикладному искусству. На празднике участвовали дети средней, старшей и подготовительных групп.  Бабушка Хадича, пришедшая к детям  в гости, рассказала им об обрядах и обычаях этого  праздника. Дети окунулись в праздничную атмосферу. Пели песни, воспевая весну, читали стихи про птиц. Узнали, как надо варить кашу через игру: «Ботка пешерү». Пока каша варилась, дети показывали свои таланты бабушке, а они тем самым научили детей играть в татарские народные игры: «Сукыр тәкә», «Әбәк», «Кыңгыраулы Миңлебай», «Зәңгәр чәчәк». Также ребята с большим удовольствием танцевали под татарскую плясовую музыку, тут и каша доварилась. Каждый ребенок высказывал свое пожелание и попробовал вкусную, весеннюю кашу. 2 нче апрель көнне Җәлил 3 нче санлы «Аленушка» балалар бакчасында «Карга боткасы» бәйрәме булып узды. Әлеге чара балаларны татар халык иҗаты, гореф-гадәтләренә, декоратив-гамәли сәнгатькә өйрәтү максатыннан оештырылды. Бәйрәмдә уртанчы, зурлар һәм мәктәпкә әзерлек төркемнәре балалары катнашты. Балаларга кунакка килгән Хәдичә әби аларга бу бәйрәмнең йолалары һәм гореф-гадәтләре турында сөйләде. Балалар бәйрәм атмосферасына чумдылар. Җырлар җырладылар, кошлар турында шигырьләр сөйләделәр. «Ботка пешерү» уены аша ботка пешерергә кирәклеген белделәр. Ботка пешкән арада балалар әбиләренә үз талантларын күрсәттеләр, «Сукыр тәкә», «Әбәк», «Кыңгыраулы Миңлебай», «Зәңгәр чәчәк» татар халык уеннарын уйнадылар. Шулай ук балалар татар бию көйләренә бик теләп биеделәр, шундук боткада пешеп җитте. Һәр бала үз теләкләрен җиткерде һәм тәмле, язгы ботканы татып карады.