• Детские сады

муниципальное автономное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад № 4 «Росинка» г. Нурлат Республики Татарстан /Татарстан Республикасы Нурлат шәhәре 4 нче номерлы “ Чык тамчысы ” балалар бакчасы мәктәпкәчә белем муниципаль автономияле учреждениесе

Адрес: 423042, Республика Татарстан, г. Нурлат,ул.Советская, д.112 / Советская ур.,112, Нурлат шәhәре,Татарстан Республикасы,423042
Телефон: +7(843)-452-00-77
E-Mail: Nurlat.Rosinka@tatar.ru
Короткое название: МАДОУ "Детский сад № 4 "Росинка"/ МАМБУ 4 нче номерлы “Чык тамчысы” балалар бакчасы
Руководитель: Натарова Екатерина Ивановна
У нас учатся: 71 воспитанников / 71 тәрбияләнүче
У нас учат: 10 педагогов / 10 педагог

“День Эколят” / "Экологлар көне"

Опубликовано: 07.06.2022

Так с детьми второй младшей группы воспитатель Якупова И.И.   провела беседу  по теме   «Калейдоскоп цветов». Сказочные герои  Эколят - друзей и защитников Природы – «Умница» и «Елочка»   рассказали про красоту цветов , загадывали загадки.
  Воспитатель старшей группы  Расчислова Л.Б.  провела на прогулке наблюдение  в «Метеостанции».   Со сказочными героями Эколят повторили дни недели, времена года, растения? Определили направление ветра. Так же «Елочка» и «Умница» показали превращение одуванчиков – желтых цветов в пушистые шарики, красоту поляны, на которой много зеленой травы и желтых одуванчиков. Далее продолжили наблюдение у березы, целью которой  явилось формирование умения различать дерево по характерным особенностям листьев, ствола.
    «День Эколят»  в нашем детском саду прошел очень весело, интересно, а главное познавательно. Радости не было предела. Необходимо с самого раннего детства формировать у детей дошкольного возраста экологическую культуру и культуру природолюбия.
     Вместе сделаем природу краше!!!

Шулай итеп, икенче кече төркем балалары белән тәрбияче Якупова И. И. . «Чәчәкләр калейдоскобы»темасына әңгәмә үткәрде. Экологларнын  әкият геройлары - дуслары  һәм табигатьне саклаучылары - "Акыллыкай" «һәм» Чыршыкай" чәчәкләр матурлыгы турында сөйләделәр , табышмаклар әйттеләр.
         Өлкән төркем тәрбиячесе Расчислова Л. Б. «Метеостанция» буенча күзәтү үткәрде.   Әкият геройлары белән экологлар атна көннәрен, ел фасылларын, үсемлекләрне  кабатладылар. Җил юнәлешен билгеләделәр. Шулай ук "Чыршыкай" һәм "Акыллыкай " тузганакларның – сары чәчәкләрнең  шарга әйләнүен, яшел үләннәр һәм сары тузганаклар күп булган аланның матурлыгын күрсәттеләр. Аннары каен янында күзәтүне дәвам иттеләр, аның максаты булып яфракларның, кәүсәнең характерлы үзенчәлекләре буенча агачны аера белү торды.
       Безнең балалар бакчасында "Экологлар" көне  бик күңелле, кызыклы, ә иң мөһиме танып-белү белән узды. Шатлыкның чиге булмады. Кечкенәдән үк мәктәпкәчә яшьтәге балаларда экологик культура һәм табигатьне ярату культурасын формалаштыру зарур.
   Бергәләп табигатьне тагын да матур итик!!!