Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад №2 «Белочка» г. Нурлат Республики Татарстан»/ "Татарстан Республикасы Нурлат шәһәре 2нче номерлы "Тиенкәй" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем муниципаль бюджет учреждениесе

Адрес: г. Нурлат, ул. Школьная, д. 20/ Нурлат шәһәре, Мәктәп урамы, 20
Телефон: +7(843)-452-04-71
E-Mail: sad.belochka@tatar.ru; ds.belochka20@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Детский сад №2 «Белочка»
Руководитель: Сагирова Венера Ханифовна
У нас учат: 14 педагогов

Новости детского сада №2 "Белочка"/ 2нче номерлы "Тиенкәй" балалар бакчасының яңалыклары

О безопасности на льду и на воде в осенне-зимний период / Көзге-кышкы чорда бозда һәм суда куркынычсызлык турында

Опубликовано: 03.11.2022

Ежегодно в осенне-зимний период на водных объектах гибнут люди, в том числе дети. Несоблюдение правил безопасности на водных объектах в данный период часто приводит к трагедии. Чтобы избежать несчастного случая, родителям необходимо уделять внимание своим детям.

Уважаемые родители! Не оставляйте детей одних! Взрослому человеку вполне понятно, что передвижение по льду связано с большой опасностью. Необходимо объяснить ребенку, что игры на льду – это опасное развлечение. Не всегда осенний лед под тяжестью человека начинает трещать, предупреждая об опасности, а сразу может провалиться. Следует рассказывать детям об опасности выхода на непрочный лед, интересоваться, где ребенок проводит свое свободное время, не допускать нахождение детей на водоемах в осенне-зимний период. Особенно недопустимы игры на льду! Легкомысленное поведение детей, незнание и пренебрежение элементарными правилами безопасного поведения - первопричина грустных и трагических последствий.

Ел саен көзге-кышкы чорда су объектларында кешеләр, шул исәптән балалар да үлә. Бу чорда су объектларында куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәмәү еш кына фаҗигагә китерә. Бәхетсезлек очракларын булдырмас өчен, ата-аналарга үз балаларына игътибар итәргә кирәк.

Хөрмәтле ата-аналар! Балаларны ялгыз калдырмагыз! Өлкән кешегә боз буенча хәрәкәтнең зур куркыныч белән бәйле булуы аңлашыла. Балага боздагы уеннарның куркыныч күңел ачу икәнлеген аңлатырга кирәк. Һәрвакытта да көзге боз кеше авырлыгы астында, куркыныч турында кисәтеп, яралый башлый, ә шунда ук егылырга мөмкин. Балаларга катлаулы бозга чыгу куркынычы турында сөйләргә, Баланың буш вакытларын кайда үткәрүе, балаларның көзге-кышкы чорда сулыкларда булуына юл куймаулары белән кызыксынырга кирәк. Бигрәк тә бозда уйнау ярамый! Балаларның үз-үзен тотышы, гади куркынычсызлык кагыйдәләрен белмәү һәм үтәмәү-күңелсез һәм фаҗигале нәтиҗәләрнең беренче сәбәбе.