С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад №2 «Белочка» г. Нурлат Республики Татарстан»/ "Татарстан Республикасы Нурлат шәһәре 2нче номерлы "Тиенкәй" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем муниципаль бюджет учреждениесе

Адрес: г. Нурлат, ул. Школьная, д. 20/ Нурлат шәһәре, Мәктәп урамы, 20
Телефон: +7(843)-452-04-71
E-Mail: sad.belochka@tatar.ru; ds.belochka20@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Детский сад №2 «Белочка»
Руководитель: Сагирова Венера Ханифовна
У нас учат: 14 педагогов

Новости детского сада №2 "Белочка"/ 2нче номерлы "Тиенкәй" балалар бакчасының яңалыклары

Экскурсия в пожарную часть / Янгын бүлегенә экскурсия

Опубликовано: 26.04.2022

26 апреля воспитанники подготовительной группы побывали на экскурсии в пожарную часть. Такие экскурсии помогают дошкольникам ближе познакомиться с профессией пожарного, а также закрепить знания о правилах безопасного обращения с огнем.

Дети шли с огромным желанием, ведь им очень хотелось постоять возле пожарной машины и задать вопросы настоящему пожарному.

Старший инспектор межрайонного ОНД по Аксубаевскому и Нурлатскому муниципальным районам Талипов А.Н. рассказал ребятам об имеющихся в распоряжении пожарной части пожарных машинах, как они работают, чем оборудованы, показал специальные костюмы и атрибуты, которые нужны при тушении пожара. Также детям рассказали про инструменты, которые помогают извлечь людей из автомобиля при ДТП.

Ребятам показали пожарные рукава и другие, столь нужные спасателям инструменты на пожаре, рассказали об их назначении.

Дети с восторгом рассматривали пожарные машины. Многие смогли посидеть за рулем и ощутить себя бесстрашным пожарным. Кто знает, может через несколько лет кто-то из ребят вернется в пожарную часть не на экскурсию, а на работу?

Дети получили огромный заряд положительных эмоций от экскурсии в пожарную часть.

Такое мероприятие позволило каждому ребенку получить знания о причинах возникновения пожара и умения действовать в экстренных ситуациях (при возникновении пожара). Фото

26 апрель көнне мәктәпкә әзерлек төркеме балалары янгын бүлегенә экскурсиягә бардылар. Мондый экскурсияләр мәктәпкәчә яшьтәге балаларга янгын сүндерүче һөнәре белән якыннанрак танышырга, шулай ук ут белән куркынычсыз эш итү кагыйдәләре турында белемнәрне ныгытырга ярдәм итә.

Балалар зур теләк белән бардылар, чөнки алар янгын сүндерү машинасы янында торырга һәм янгын сүндерүчегә сораулар бирергә теләделәр.

Аксубай һәм Нурлат муниципаль районнары буенча районара КЭБ өлкән инспекторы Талипов А. Н. балаларга янгын сүндерү бүлегендә булган янгын сүндерү машиналарының ничек эшләүләре, ничек җиһазландырылуы турында сөйләде, янгын сүндергәндә кирәк булган махсус костюмнар һәм атрибутлар күрсәтте. Шулай ук балаларга юл-транспорт һәлакәтләре вакытында кешеләрне автомобильдән чыгарырга ярдәм итүче инструментлар турында сөйләделәр.

Балаларга янгын җиңнәрен һәм башка янгын вакытында коткаручыларга шундый кирәкле инструментларны күрсәттеләр, аларның билгеләнеше турында сөйләделәр.

Балалар зур канәгатьләнү белән янгын сүндерү машиналарын карадылар. Күпләр руль артында утыра һәм үзләрен куркыныч янгын сүндерүче итеп тоя алдылар. Кем белә, бәлки, берничә елдан соң балаларның кайберләре янгын бүлегенә экскурсиягә түгел, ә эшкә кайтыр?

Балалар янгын бүлегенә экскурсиядән бик зур уңай эмоцияләр алдылар.

Мондый чара һәр балага янгын килеп чыгу сәбәпләре турында белем алырга һәм гадәттән тыш хәлләрдә эшли белергә мөмкинлек бирде (янгын чыкканда).