муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад комбинированного вида №12 "Крепыш" Менделеевского муниципального района РТ

Адрес: Республика Татарстан, Менделеевский район, г. Менделеевск, ул.Габдуллы Тукая, д.9
Телефон: +7(855)-492-08-07
E-Mail: DsadKr.Men@tatar.ru
Руководитель: Газизова Татьяна Вениаминовна

День государственного флага Республики Татарстан/ Татарстан Республикасы Дәүләт флагы көне

Опубликовано: 29.11.2023

В этот день, в целях воспитания гражданского самосознания, формирования основ патриотизма, воспитания любви и уважения к своей Родине, дети подготовительной к школе группы «Светофорики» вместе с воспитателем по обучению детей татарскому языку Курбановой А.Х. вспомнили и закрепили символическое значение цветов флага РТ, затем разделившись на команды, с огромным интересом играли в дидактические игры как за столом («Собери флаг и герб РТ»), так и на экране интерактивной доски («Нарисуй флаг РТ», «Символы РФ»), играли в подвижные игры («Зелёный, белый, красный», «Цветные флажочки» и др). Победила, конечно же, дружба!/

Татарстан Республикасы Дәүләт флагы көне-бу төбәкнең барлык халкы өчен аерым көн. 1991нче елның 29нчы ноябрендә Татарстан Югары Советы яңа дәүләт символы — яшел-ак-кызыл флаг кабул итү турында Карар кабул итә. Аның авторы 32 ел элек Татарстанның халык рәссамы, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе — Тавил Хаҗиәхмәтов булды.
Бу көнне, гражданлык үзаңын тәрбияләү, патриотизм нигезләрен формалаштыру, туган илгә карата мәхәббәт һәм хөрмәт тәрбияләү максатларында, «Светофориклар» мәктәпкә әзерлек төркеме балаларны татар теленә өйрәтү буенча тәрбияче А.Х. Корбанова белән бергә ТР флагы төсләренең символик мәгънәсен искә төшерделәр һәм ныгыттылар, аннары командаларга бүленеп, өстәл артында дидактик уеннар уйнадылар («ТР флагы һәм гербын җыеп ал»), шулай ук интерактив такта экранында ("РТ флагы", "РФ символлары"), хәрәкәтчән уеннар уйнаганнар ("Яшел, ак, кызыл төсле флаглар" һ. б.). Әлбәттә, дуслык җиңде!