муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад комбинированного вида №12 "Крепыш" Менделеевского муниципального района РТ

Адрес: Республика Татарстан, Менделеевский район, г. Менделеевск, ул.Габдуллы Тукая, д.9
Телефон: +7(855)-492-08-07
E-Mail: DsadKr.Men@tatar.ru
Руководитель: Газизова Татьяна Вениаминовна

Знакомимся с татарскими народными играми/ Татар халык уеннары белән танышабыз

Опубликовано: 05.02.2023

Народные игры сохранились до наших времен, бережно передаваясь из поколения в поколение, вбирая в себя национальные традиции.
На основании годового плана воспитательной работы каждый месяц в нашем дошкольном образовательном учреждении организуются подвижные игры народов Поволжья. Данное мероприятие объединяет частичку татарской, русской, чувашской, удмуртской, башкирской, марийской культуры, создает атмосферу дружбы народов Поволжья.
Так январь месяц был посвящен подвижным и малоподвижным татарским народным играм. Дети каждой возрастной группы в группах, на прогулке с огромным интересом знакомились с татарскими народными играми: «Продай Горшок», «Займи место», «Тимербай», «Тюбетейка», «Скок-перескок», «Ловишки», «Кот и мыши» и др.  Татарские народные игры формируют у детей чувство товарищества, умение играть дружно, уступать и помогать друг другу/

Татарстан-Россиянең иң күп милләтле территорияләренең берсе. Яшь буынны милли мәдәнияткә җәлеп итү зарурлыгы халык зирәклеге белән аңлатыла: безнең бүген, үткәнебез кебек, киләчәк гореф-гадәтләрен дә булдыра. Балачактан ук без балаларда Ватанга, туган якка мәхәббәт тәрбиялибез. Балаларны Идел буе халыклары мәдәниятенә һәм гореф-гадәтләренә тарту юнәлешләренең берсе булып Идел буе халыкларының җыр-әйлән-бәйлән, хәрәкәтле уеннарына кызыксыну тәрбияләү тора. Халык уеннары безнең чорга кадәр сакланып калган, милли гореф-гадәтләрне үз эченә алган буыннан-буынга тапшырылган. Тәрбия эшенең еллык планы нигезендә ай саен безнең мәктәпкәчә белем бирү оешмасында Идел буе халыкларының хәрәкәтле уеннары оештырыла. Әлеге чара татар, рус, чуваш, удмурт, башкорт, мари мәдәниятенең бер өлешен берләштерә, Идел буе халыклары дуслыгы атмосферасын тудыра. Гыйнвар ае татар халык уеннарына багышланган иде. Төркемнәрдәге һәр яшь төркеменең балалары татар халык уеннары белән бик кызыксынып таныштылар: "Чүлмәк сату", "Буш урын",  "Тимербай", "Түбәтәй", "Күчтем-күч", "Мәчеләр һәм тычканнар" һәм башкалар. Татар халык уеннары балаларда иптәшлек хисе, дусларча уйнарга, бер-берсенә ярдәм итәргә өйрәтә.