муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад комбинированного вида №12 "Крепыш" Менделеевского муниципального района РТ

Адрес: Республика Татарстан, Менделеевский район, г. Менделеевск, ул.Габдуллы Тукая, д.9
Телефон: +7(855)-492-08-07
E-Mail: DsadKr.Men@tatar.ru
Руководитель: Газизова Татьяна Вениаминовна

Познавательно-литературный досуг: «В наших сердцах ты, Тукай!» /"Безнең йөрәкләрдә син, Тукай!»

Опубликовано: 26.04.2021

Дети познакомились с жизнью и творчеством Г.Тукая, вспомнили его произведения. В рамках мероприятия была также организована выставка поделок и рисунков «В мире сказок и стихотворений Габдуллы Тукая» и прошел конкурс чтецов: «Наш любимый Тукай». Дошкольники читали любимые стихи поэта, ставили инсценировки по стихотворениям Тукая «Бала һәм күбәләк”, «Забавный ученик», “Эш беткәч уйнарга ярый”, отгадывали загадки о временах года. Гостем праздника стал Шурале (Алсу Гильванова). По итогам конкурсных мероприятий победители были награждены Почетными грамотами и призами. В завершение праздника дети посмотрели мультфильм по произведению Габдуллы Тукая «Су анасы»/

26 апрель көнне «Крепыш» балалар бакчасында олы һәм мәктәпкә әзерлек төркемнәрендә тәрбияләнүчеләр өчен «Безнең йөрәкләрдә син, Тукай!», бөек татар шагыйре Габдулла Тукайның тууына 135 ел тулуга багышланган чара узды. Чараны татар теле укытучысы Гомәрова Энҗе Сәетҗан кызы оештырды һәм үткәрде. Балалар Г.Тукайның тормышы һәм иҗаты белән таныштылар, аның әсәрләрен искә төшерделәр. Чара кысаларында шулай ук «Габдулла Тукай әкиятләре һәм шигырьләре дөньясында» дигән кул эшләнмәләре һәм рәсемнәр күргәзмәсе оештырылды һәм «Безнең яраткан Тукай»дип исемләнгән шигырь укучылар конкурсы үткәрелде. Мәктәпкәчә яшьтәге балалар шагыйрьнең яраткан шигырьләрен укыдылар, Тукайның "Бала һәм күбәләк", "Эш беткәч уйнарга ярый" шигырьләре буенча инсценировкалар куйдылар, ел фасыллары турында табышмаклар чиштеләр. Бәйрәмнең кунагы Шүрәле (Алсу Гыйльванова) булды.Конкурс чаралары йомгаклары буенча җиңүчеләр мактау грамоталары һәм призлар белән бүләкләнде. Бәйрәм ахырында балалар Габдулла Тукайның "Су анасы" әсәре буенча куелган мультфильм карадылар.