муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад комбинированного вида №12 "Крепыш" Менделеевского муниципального района РТ

Адрес: Республика Татарстан, Менделеевский район, г. Менделеевск, ул.Габдуллы Тукая, д.9
Телефон: +7(855)-492-08-07
E-Mail: DsadKr.Men@tatar.ru
Руководитель: Газизова Татьяна Вениаминовна

День родного языка в старшей группе "Солнышко"/«Кояшкай» зурлар төркемендә Туган тел көне

Опубликовано: 19.02.2021

Ребята пели, читали стихи на своем родном языке, вспомнили народные игры и с большим удовольствием играли в татарскую игру «Тюбэтэй», русскую «Заря», башкирскую «Юрта» и др. Завершился праздник просмотром любимых мультфильмов из сборника «Сказки родного края». Такие мероприятия ориентируют детей на общечеловеческие ценности и толерантность, как никогда актуальные в современном мире./

19 февраль көнне «Кояшкай» зурлар төркемендә Туган тел көненә багышланган бәйрәм узды. Чараның максаты: балаларда әхлакый-патриотик хисләр, милли үзаң тәрбияләү. Чараны тәрбияче Филиппова Любовь Георгиевна һәм татар теле укытучысы Гумерова Энҗе Сәетҗан кызы оештырдылар һәм үткәрделәр. Бәйрәм бик җылы һәм күңелле шартларда узды. Балаларны татар, удмурт, чуаш, башкорт, мари, украин телләрендә сәламләү сүзләре өлкәннәрнең күңеленә хуш килде. Балалар җырладылар, туган телдә шигырьләр сөйләделәр. Халык уеннарын искә төшерделәр һәм татар халык уены «Түбәтәй», рус уены «Заря», башкорт уены «Юрта» һ. б. бик теләп уйнадылар. Бәйрәм "Туган як әкиятләре" җыентыгыннан яраткан мультфильмнар карау белән тәмамланды. Мондый чаралар балаларны хәзерге дөньяда беркайчан да актуаль булган гомумкешелек кыйммәтләренә һәм толерантлыкка юнәлтә.