Адрес: 422104, Республика Татарстан, Кукморский район, с. Мамашир, ул. Равиля Нигматуллина, д.14.
Телефон: +7(843)-643-66-12
E-Mail: Smms.Kuk@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Мамаширская средняя школа"
Руководитель: Насибуллин Ринат Раянович
Год основания учреждения: 1918
У нас учатся: 50 обучающихся, 12 воспитанников
У нас учат: 18 учителей, 2 воспитателя ДО

Мероприятия в рамках акций "Жизнь без табака"

Опубликовано: 23.06.2020

Мәктәбебездә "Без -наркотикларга каршы"-дип исемләнгән сыйныф сәгатьләре даими рәвештә үткәрелеп килде. Бу эшләрнең нәтиҗәсе дә күренеп тора дисәм дә ялгыш булмас.Чөнки мәктәбебез укучылары спортка тартыла, күбрәк саф һавада йөрүне үз итәләр. Бу ,әлбәттә, безне сөендерә торган гамәлләр. Шушы урында мин укучылар сезгә киләчәк тормышта үзегезгә дуслар сайлаганда игътибарлырак булырга киңәш итәр идем. Шул ук вакытта әти-әниләр дә үзегезнең баларыгызга игътибарлырак булсагыз иде. Хәзергә әле алар укыйлар, гел күз алдыгызда. Шулай да һәрдаим аның тормышы белән кызыксынуыгызны, аңа битараф булмавыгызны һәм ниһаять аны яратуыгызны балагыздан яшермәгез. Аның фикере белән исәпләшергә кирәклеге, һәм аның да ихтирамга һәм игътибарга мохтаҗ булуы турында да онытмасак иде. Аның тормышы белән кызыксыныгыз. Кем аның дуслары, алар ышанычлы кешеләрме, кешеләр арасында алар турында нинди фикерләр йөри? Бу урында татар халкының “Яхшыдан үрнәк ал, яманнан гыйбрәт ал”, “Кем арбасына утырсаң, шуның җырын җырларсың” кебек мәкальләрнең асылын кечкенәдән үк балаларыбызга төшендерергә кирәктер дип әйтәсе килә. Балачактан ук яхшыны яманнан аера белергә өйрәтеп үстерсәк, киләчәктә безгә алар өчен кызарырга туры килмәс, алар да ялгыш юлга кереп китмәсләр, һәм безне әтиләрне, әниләрне хәсрәт утына салмаслар. Балаларыбызны саклыйк, яклыйк...Бу -безнең изге бурычыбыз!!!