• Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Кушманская основная общеобразовательная школа имени Абрара Сагиди Кайбицкого муниципального района Республики Татарстан»

Адрес: 422328, РТ, Кайбицкий район, с. Кушманы, ул. Школьная, д. 31
Телефон: +7(843)-703-26-35
E-Mail: sch736k@rambler.ru, Sku.Kbc@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Кушманская ООШ"
Руководитель: Гафарова Равиля Рахимулловна
У нас учатся: 87 учащихся / укучы
У нас учат: 16 учителей / укытучы

Энергияне саклыйк!

Опубликовано: 14.11.2015

Кошман мәктәбендә «Энергия саклау һәм энергетик куркынычсызлыкны күтәрү»  темасына сыйныф сәгатьләре  үткәрү буенча отчёт

1-3 кл

« Электр энергиясенә сакчыл караш» дигән темага сыйныф сәгате уздырылды. Сыйныф сәгате сәяхәт дәрес буларак уздырылды. Балалар өй эчендә карта буенча сәяхәт иттеләр. Электр белән эшләре өй җиһазлары һәм алар белән ничек куллану турында сөйләштек.

Во 2 классе была проведена беседа на тему «Бережное отношение к  потреблению электроэнергии»  с целью воспитания бережного отношения к  потреблению электроэнергии и тепла в школе и дома.  Каждый ученик высказал свое мнение об электропотреблении в нашей повседневной жизни. Учительница говорила о важности экономии потребления электроэнергии. По плакатам и  рисункам выяснили, как с помощью элементарных действий можно съэкономить

электроэнергию.

тәрбия сәгате

Тәрбия дәресендә электр тогы куркынычсызлык кагыйдәләрен искә төшерделәр. Тагын электрүткәргеч линияләре янында агачларны селкетеп уйнарга ярамаганлыгын, яңгыр яугач, агач юешләнүен,чи агач электр тогы үткәргече булып хезмәт итүен белделәр.Тагын ниндидер сәбәп белән подстанция капкасы ачык булса , аның территориясенә керергә ярамый.Биредәге җиһазлар 35 мең вольт һәм аннан да югарырак көчәнеш астында тора.Электрүткәргеч линияләре, трансформатор подстанцияләре янында коры үлән, салам һәм чүп-чарлар яндырырга ярамый. Бу кагыйдәләрне үтәмәү аяныч нәтиҗәләргә китерергә мөмкин.Алар безнең тормышыбыз өчен бик куркыныч.

А) познакомила учащихся   с основными документами в этой области:

1.Федеральным законом от 23.11.2009 №261-ФЗ «Об энергосбережении и повышении энергетической безопасности»;

2.Государственной  программой  РФ «Энергосбережение и повышение энергетической безопасности на период до 2020 года»

Б) провела беседу об эффективных путях решения этой проблемы (отопление, освещение, транспорт, бытовая техника и т.д.)

В) разговор шёл так же  о маркировках  разных товаров по классам энергоэффетивности.

8 нче сыйныфта 11 ноябрь көнне "Ут - дус та, дошман да!" дигән темага сыйныф сәгате үткәрелде. Дәреснең максатлары: 1) ут – яктылык чыганагы гына түгел, ә саксыз эш иткән очракта күп бәла – казалар сәбәпчесе булуына төшендерү;
2) ут – көнкүреш приборлары белән сак, дөрес эш итәргә өйрәтү;
3) Фикер йөртү сәләтләрен үстерү.
  Дәреснең темасын укучылар ребус чишеп үзләре белде, шуннан утның файдасы һәм зыяны турында фикерләр әйтелде, мисаллар карылды. Ут турында табышмаклар чиштек, мәкальлщр укыдык. “Ярдәм итегезче” шигырен анализладык. Ут белән куллануның кагыйдәләрен карадык. Дәрес "Ут - дус  та, дошман да!" дигән темага төзелгән кроссворд белән тәмамланды.
Барлык укучылар да актив катнаштылар.