Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Старокадеевская средняя общеобразовательная школа» Черемшанского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423117, Республика Татарстан, Черемшанский район, с. Старое Кадеево, ул. Советская, дом 8
Телефон: +7(843)-963-13-19
E-Mail: kadeevo@inbox.ru, Nail.Muksinov@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Старокадеевская СОШ"
Руководитель: Муксинов Наил Фаляхович

Новости\Яңалыклар

“Бирнә әзерләү” йоласы

Опубликовано: 30.03.2023

Татар халкында кыз баланы кияугә бирнә белән озату йоласы бар. Бирнә- кыз баланың байлыгы , кияү кешегә hәм аның туганнарына алып килгән бүләге.

Борынгыдан кыз бала кул арасына керә башлагач ук, аның әнисе, әбисеннән яки аулак өйләргә утырмага барып, башка хатын-кызлардан кул эшләренә ойрәнгән hәм үзенә бирнә әзерли башлаган. Юкка гына яшь киленнең уңганлыгы аның сандыгындагы кул эшләренә карап бәяләнмәгән.

Соңгы елларда халкыбызның гореф - гадәтләренә , йолаларына игьтибар арта башлады. Шул уңайдан Иске Кади авылы мәдәният йортында  “Пушкин картасы”  кысаларында оештырылган “Асыляр” төркеме  “Бирнә әзерләү” йоласын курсәтте. Кичәгә 1-11 класс укучылары hәм сыйныф җитәкчеләрен чакырдылар. Бәйрәм җыр, уеннар белән үрелеп барды.

Источник: Стенгазета