• Бугульминский
  • Школы
  • МБОУ «Лицей №2» Бугульминского муниципального района РТ, "Школа - центр компетенции в электронном образовании"/Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районы муниципаль бюджет гомуми белем бирү учреждениесе 2 нче лицей, "Мәктәп - электрон белем бирүче компетенция үзәге»

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение лицей №2 Бугульминского муниципального района РТ, "Школа - центр компетенции в электронном образовании"/ Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районы муниципаль бюджет гомуми белем бирү учреждениесе 2 нче лицей, "Мәктәп - электрон белем бирүче компетенция үзәге»

Адрес: 423236, г. Бугульма, ул. Николая Гоголя, д. 64/423236, г. Бугульма, ул. Николая Гоголя, д. 64/423236, Татарстан Республикасы, Бөгелмә шәһәре, Николай Гоголь урамы, 64 нче йорт
Телефон: +7(855)-944-44-68
E-Mail: Bugulmaliceum@mail.ru
Короткое название: МБОУ лицей №2
Руководитель: Иванов Геннадий Александрович
Год основания учреждения: 1938

Новости лицея

21 февраль - Халыкара туган тел көне

Опубликовано: 22.02.2021

Һәр милләт, һәр халык өчен, 21 февраль - Туган тел көне, зур бәйрәм булып тора. Бу көн 2000 елда ЮНЕСКО карары нигезендә билгеләп үтелә башлый. Һәркем өчен дөньядагы иң кадерлесе – беренче сөйләшә башлаган ана теле. Барлык телләр дә тигез, чөнки аларның һәркайсы кеше язмышы өчен җавап бирә һәм без аны сакларга тиешбез. Туган телен кадерләгән халык кына кадерле булыр!
20 февраль көнне лицейда  бу бәйрәмгә багышлап  8 нче сыйныфлар өчен (укытучылар: Невметулина Г.Ф., Зәйнуллина Ф.В.) “Туган тел – дуслык теле” дип исемләнгән чара уздырылды. Ул татар һәм рус телләрендә алып барылды. Бәйрәмдә илебездә яшәгән төрле милләтләрнең җырлары һәм шигырьләре яңгырады, рус һәм татар биюләре башкарылды.

В целях сохранения языка предков 21 февраля во всем мире отмечается День родного языка. В Республике Татарстан проживают люди многих национальностей. Каждый народ – это своя неповторимая культура, древняя и яркая история, религиозные традиции, образ жизни. У каждого народа свой родной язык. Язык, на котором человек произносит свои первые слова: мама, папа, Родина; который навсегда оставит отпечаток в сердце. Наши ученики не остались в стороне от столь важного события. Ученики 10-го класса провели мероприятие “Туган тел – дуслык теле” для учащихся 8-х классов. Выступления сопровождались концертными номерами. На сцене представители разных национальностей исполняли народные танцы, песни и читали стихи.

Источник: Администратор

Фоторепортаж: