Адрес: 422025, РТ, Арский район, с. Смак-Корса, ул. Школьная, д. 2/ 422025, ТР, Арча районы Курса Почмак авылы, Мәктәп урамы, 2 нче йорт
Телефон: +7(843)-665-32-20
E-Mail: Ssmk.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Смак-Корсинская средняя общеобразовательная школа»
Руководитель: Сабирзянова Нурзиля Бариевна
Год основания учреждения: 1936

Новости МБОУ "Смак Корсинская СОШ"

Ленинград блокадасы өзелүгә-80 ел.

Опубликовано: 27.01.2024

Ленинград блокадасы өзелүгә-80 ел

1944 елның 27 гыйнварыЛенинградның камалыштан чыккан көне.Бөек Ватан сугышы тарихындагы бөек вакыйгага сиксән елдан артык вакыт үтеп китте . Ленинградның тиңдәшсез батырлыгы тарихка халыкның гаҗәеп кыюлыгы һәм геройлыгы эпопеясы булып кереп калды.Бу тарихи датаны искә алып, мәктәбебездә патриотик сәгатьләр уздырдык. Ленинград 1941 нче елның 8 нче сентябреннән 1944 нче елның 27 нче гыйнварына кадәр 872 көнгә камалышта кала. Ленинградлылар өчен бу үлем исе аңкып торган иң авыр 872 көн була.Авыр, сынаулы көннәрдә шәһәрдә якынча 400 меңгә якын бала-чага олылар белән беррәттән була.Исән калучыларны бердәнбер коткарган вакыйга-ул Ладога күле аша шәһәргә җиткерелүче бик аз күләмдәге азык запасы була.Камалышта калучыларның ничек яшәвен сөйләп аңлатып бирерлек кенә түгел.Шундый шартларда ачлыктан хәлсезләнгән хезмәт ияләре, эшчеләр, балалар сугыш кирәк –яраклары белән һәм кораллар белән бер өзлексез фронтны тәэмин итеп торалар.Укучылар дошман белән чолгап алынган Ленинградның, шунда яшәүче ленинградлыларның ныклылыгы, батырлыгы Ладога күле аша узучы данлыклы “ЯШӘҮ ЮЛЫ-ДОРОГА ЖИЗНИ”турында белделәр.