С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 422025, РТ, Арский район, с. Смак-Корса, ул. Школьная, д. 2/ 422025, ТР, Арча районы Курса Почмак авылы, Мәктәп урамы, 2 нче йорт
Телефон: +7(843)-665-32-20
E-Mail: Ssmk.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Смак-Корсинская средняя общеобразовательная школа»
Руководитель: Сабирзянова Нурзиля Бариевна
Год основания учреждения: 1936

Новости МБОУ "Смак Корсинская СОШ"

Арчабызга - 90 ел.

Опубликовано: 18.03.2020

Туган ил ул синең әтиең, әниең, абыең, апаң, энең, сеңелең, әбиең, бабаң.Ул –синең туган, яшәгән йортың, урамың, шәһәрең, авылың, районың.Ул – синең сулаган һаваң, басып йөргән җирең.Укучылар , без барыбыз да даны еракларга таралган, дөньяга бөек Тукайны бүләк иткән ямьле Арча төбәгендә яшибез.

Арча районы –Татарстандагы иң зур районнарның берсе. Казан артының төньяк өлешендә урнашкан һәм Мари-Эл республикасы, Биектау, Саба, Балтач, Әтнә районнары белән чикләнгән.Галимнәр фикеренчәАрчага 13 йөз башында ук нигез салына.Ә менә Арча атамасының килеп чыгышы  турында берничә фикер бар.1205 нче елда Казан тар-мар ителгәч, җирле халык хәзерге Арча җирләре буена килеп урнаша.Ә нилектән нәкъ тә “ Арча” дип аталган дигән сорау туарга мөмкин. Бу турыда шулай ук берничә фикер бар. Һәм аларның берсе буенча  элек бу җирләрдә арлар яшәгән, болгарлар ар сүзенә –ча  кушымчасы  ялгаганнар.Икенче фикер артыш агачы күп үсүенә бәйле.Туган төбәгебез  1930 нчы елда ( 10 август)  район булып формалаша. Бүгенге көндә районыбыз 90 яшен бәйрәм итә. Ләкин яше күп булса да Арчабыз көннә-көн яшәрә, яңара,Хәзерге көндә ул шәһәр статусы алды. Аның үзенең гербы, гимны, флагы бар.

Менә шушы мәгълүматлар турында 1-5 сыйныф укучылары "Арчам -минем төбәгем" исемле  класс сәгате уздырдылар.