С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 422025, РТ, Арский район, с. Смак-Корса, ул. Школьная, д. 2/ 422025, ТР, Арча районы Курса Почмак авылы, Мәктәп урамы, 2 нче йорт
Телефон: +7(843)-665-32-20
E-Mail: Ssmk.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Смак-Корсинская средняя общеобразовательная школа»
Руководитель: Сабирзянова Нурзиля Бариевна
Год основания учреждения: 1936

Новости МБОУ "Смак Корсинская СОШ"

Чаңгы шуабыз.

Опубликовано: 11.01.2020

Актив ял һәм спорт кешенең сәламәтлеген ныгыта, организмның барлык системасына – сулыш, иммун, йөрәк-кан тамырлары, гормональ үсешкә йогынты ясый. Спорт төрләре арасында сәламәтләндерү ягыннан саф һавада уза торганнары аеруча нәтиҗәле булып тора. Велосипедта йөрү, снубордлар һәм чаңгыда шуу популяр. Бу - якты хисләр дә, эстетик ләззәт тә, физик активлык та, организмны озак вакыт тонуста тоту да. Кайбер галимнәр чаңгы спорты таш гасырда барлыкка килгән дип фаразлый. Борынгы кыяларда чаңгычы рәсемнәре очраган. Тарихи чыганаклар Себер, Урал, Алтайда яшәүче халыкларның безнең эрага кадәр үк чаңгы файдалануы турында сөйли. Бу спорт төре палеолит чоры ахырында, ягъни 15-20 мең еллар элек уйлап табылган. Беренче чаңгылар хайваннар сөягеннән ясалган, аякка аларны каеш белән эләктереп куйганнар. Беренче чаңгы ярышларының Норвегиядә 1767 елда узуы билгеле.Чаңгыда шуу сәламәтлеккә уңай тәэсир итә. Кәеф күтәрелә, буыннар языла, йөрәк-кан тамырлары кислород белән күбрәк туена. Шул ук вакытта организмда җыелган зарарлы матдәләр - шлак һәм токсиннар бетә. Тире матурлана, нерв системасы ныгый, иммунитет арта. Шушы максатлардан чыгып, укучыларыбыз белән чаңгыда шуу буенча куп төрле чаралар уздырыла. Ә бүген мәктәптә иң яхшы чаңгы шуучыны билгеләдек.